Jak na malá zahradní jezírka

Jak na malá zahradní jezírka

Zahradní jezírko
Zahradní jezírko

Je to opravdu jednoduché. Člověk nemusí být vcelku nijak zručný, aby dokázal malé zahradní  jezírko vybudovat. Nejdůležitější je mít fantazii. Bez ní bychom jen těžko dokázali vytvořit jedinečnou a neokoukanou scenérii.

V první řadě si vše dobře promyslete a hlavně naplánujte. Chcete v jezírku filtr, nebo se spolehnete na matičku přírodu? Jak vymyslíte odtok, aby vám při vytrvalých deštích jezírko nepřeteklo do okolí? Co uděláte s vykopanou zeminou? Není od věci v klidu si sednout a nakreslit na papír návrh, který poté budete postupně doplňovat o umístění rostlin, kamenů a dalších doplňků. Nezapomeňte, že ve fóliovém jezírku budou vodní rostliny růst v nádobách a ty musí stát na rovině.  Hloubkový profil jezírka by tedy měl sestávat alespoň z jedné plošiny tak hluboké, aby nádoby nevyčnívaly nad hladinu. Skica vám poté neocenitelně pomůže při realizaci vašeho projektu. Také je dobré se podívat na internet a do kamenných obchodů, v čem se ceny daného materiálu liší a následně porovnat, jaká koupě bude pro vás nejvýhodnější. Objednávejte s předstihem, ať den před začátkem prací nezjistíte, že polovina vámi plánovaných rostlin není momentálně k sehnání.

Orobinec je u jezírka krásný, ale může poškodit fólii
Orobinec je u jezírka krásný, ale může poškodit fólii

Co budete potřebovat?

Než se pustíte do výroby jezírka, ujistěte se, že máte doma pár kubíků kačírku (záleží na tom, jak velké jezírko budete chtít) i velké a střední kameny. Tyto valouny seženete ve specializovaných prodejnách. A v neposlední řadě si obstarejte stejné množství písku, jako kačírku. Dále budete potřebovat geotextilii a černou folii. Vše si kupte na míru.

Poté si pořiďte v květinářství rostliny, které jsou určené pro růst ve vodě. Ceny těchto vodních rostlin se pohybují okolo 130 Kč. Do jezírka se hodí zejména prustky, vachty, žabníky, ostřice, menší druhy orobince, řezany nebo plavíny. S lekníny v malém jezírku raději opatrně, aby svými listy nezastínily celou hladinu  a nebránily fotosyntéze a prohřívání vody. Na břehy malých fóliových jezírek sázejte jen takové rostliny, které svými oddenky nepoškodí fólii – orobinec není vhodný. Také není od věci si pořídit nějakou tu keramickou volavku, čápa, žáby nebo vážky. Všechno krásně doladí a jezírko tak dostane ten správný šmrnc. Chce to hledání – raději oslovte některého keramika, než aby vám jezírko hyzdil supermarketový kýč made in China.

Takováto malá jezírka vytvářejí příjemné mikroklima a mohou skvěle posloužit jako pítka pro ptáky nebo včely. Do malých a mělkých okrasných  jezírek se nedoporučují vysazovat ryby, jelikož pro ně není jezírko uzpůsobené. Museli byste je na zimu odlovit a umístit ve studenovodním akváriu.

Postup výroby

  1. Pokud máte doma zahradní hadici, skvěle vám poslouží k vytvarování obrysu vašeho budoucího jezírka.
  2. Poté použijte lopatu nebo krumpáč a s jejich pomocí odstraňte přebytečné drny.

    Lekníny neodmyslitelně patří do každého jezírka
    Lekníny neodmyslitelně patří do každého jezírka
  3. Dále si pomocí rýče vyznačte zóny podle hloubky.
  4. Začnete kopat do té doby, dokud se vám požadovaný tvar a hloubka nebude zamlouvat.
  5. Celé jezírko vysypete cca 5 cm vrstvou písku a vše důkladně uhlaďte.
  6. Pokud máte strach, že by se vám písek na kolmých stěnách sesouval, můžete jej zafixovat trochou cementu.
  7. Na písek rozložte zakoupenou geotextilii, kterou budete klást v pruzích 5 cm přes sebe.
  8. Mezitím, co budete pokládat geotextilii, nechte si černou folii vyhřát na sluníčku. Bude se vám pak lépe tvarovat.

Pokud máte vše z předchozích osmi bodů hotové, vrhněte se na folii.

  1. Folii opatrně rozložte v jezírku a vytvarujete.
  2. Pomalu začněte jezírko napouštět vodou, která vám folii krásně přitlačí ke stěnám.
  3. Pokud se bojíte, že by se časem mohla folie protrhnout, můžete na ni položit další vrstvu geotextilie. Samozřejmě ji nedávejte do napuštěného nejhlubšího bodu jezírka.
  4. Přidanou vrstvu geotextilie začněte zatěžovat kameny, které jste si sehnali. Teď už záleží jen na vás a vaší fantazii, jak kameny rozmístíte. To samé platí i pro nádoby s květinami.
  5. Pokud jste spokojeni s rozmístěním kamenů a rostlin, tak zbytek dna dosypte kačírkem a následně dopusťte vodu. Ještě ale nestříhejte přesahující folii s geotextilií.
  6. Poté si folii s geotextilií zarovnejte tak, aby vám alespoň 40 cm přesahovalo a zbytek odstřihněte. Až tak učiníte, zasypte okraje opět kačírkem.
  7. Rozmístěte na břehu kameny a keramické dekorace, dosázejte rostliny.

    Vybíráme z mnoha velikostí a barev leknínů
    Vybíráme z mnoha velikostí a barev leknínů

Podobné články v internetu: