Jak pěstovat orchideje

Jak pěstovat orchideje

orchid-670438

Má vaše maminka nebo babička narozeniny? Veškerou inspiraci jste vyčerpali na Vánoce a nevíte, jaký dárek vybrat? Mě si opravdu získala orchidej zvaná Cymbidium a dovoluji si ji tedy vřele doporučit. A pokud se trefíte do oblíbené barvy květů, vsaďte se, že zabodujete na plné čáře.

Třeba zatím váháte, jakou orchidej vybrat, co obnáší péče o ni a jestli je v jednotlivých druzích nějaký rozdíl. Pokud vás tyto otázky stále trápí, čtěte dál. Určitě zde najdete odpovědi, které hledáte.

Druhy orchidejí

Mezi nejoblíbenější druhy pro začínající pěstitele patří Phalaenopsis neboli můrovec. orchid-4780Její domovinou jsou asijské tropické pralesy. Mohlo by se zdát, že Phalaenopsis rostoucí v přírodě vysoko na stromech je cizopasník, ale vyvedu vás z omylu. Pouze obrovské listnaté stromy využívá jako podložku pro uchycení. Neparazituje na nich, vyživuje se jako samostatná jednotka. Tento druh je pro pěstování doma nejvhodnější, protože se nejlépe dokáže přizpůsobit aktuálnímu prostředí. Dále začátečníci preferují Cattleye, Paphiopedilum, Dendrobium a Oncidium. Pro ty, kteří se nebojí rovnou vrhnout na složitější, je tu Epidendrum nebo Pleione (české názvy obvykle neexistují nebo je pěstitelé nepoužívají).

Jak správně pěstovat

Nejdůležitější pro pěstování orchidejí je světlo, obzvláště v období kvetení. Dbejte však na to, abyste rostliny nevystavovali přímému slunci. Mohli byste je spálit.

Modrá orchidej
Modrá orchidej

Teplotu a vlhkost mají rády stejnou jako lidé, ale nedělá jim problém ani teplota okolo 20°, která může přes noc lehce poklesnout. Ani v jejich domovině teplota nijak zvláště nekolísá. Pokud budete orchideje zalévat, dbejte na to, abyste je nepřelili. Poté by jim mohly začít uhnívat kořeny a to nechceme. Já je zalévám v intervalu po třech týdnech. Také si dejte pozor na to, aby voda, kterou je budete zalévat, měla pokojovou teplotu. Pokud si nebudete vědět rady se substrátem, vůbec se nebojte použít jakýkoliv, který dokáže na čas zadržet vodu a pak následně vyschnout. Takovéto substráty jsou občas s příměsí rašeliny.

Správné hnojení je základ

S hnojením opravdu opatrně. Hnojíme je jen během jejich růstového období. Nejvíce se mi osvědčilo hnojivo na orchideje a bromélie. O tomto hnojivu pojednával článek Správným hnojením ke zdravým květinám. Také byste měli zaměřit svou pozornost na výživové tyčinky, též na orchideje a bromélie. Tyto tyčinky se hodí pro všechny druhy orchidejí, které doma pěstujete v květináčích. Dávkováním závisí na průměru květníku.

průměr květináče     měsíc podávání      počet tyčinek      měsíc podávání      počet tyčinek
9 cm                          březen – říjen                         ½                      listopad – únor                  ¼
12 cm                        březen – říjen                          1                       listopad – únor                  ½
15 cm                        březen – říjen                          2                       listopad – únor                   1
18 cm                        březen – říjen                          4                       listopad – únor                   2

Dále bych vám ráda doporučila listovou výživu pro orchideje a bromélie. Jedná se o sprej, který 1x týdně aplikujte na listy. Jde o kvalitní a rychlý způsob výživy rostlin.

K pěstování patří i boj s nemocemi

Orchideje nejčastěji napadá pět nejznámějších chorob. A to:

1. plíseň v substrátu – vzniká tehdy, pokud květinu často zaléváte. Účinným přípravkem na léčení je přeslička, kterou pořídíte v lékárně za 30 Kč. Do hrnečku nasypte dvě polévkové lžíce a zalijte vroucí vodou. Nechte 15 minut louhovat a po vychladnutí květinu roztokem zalijte.
2. bílé skvrny na listech – objevují se ve formě map nebo jako bílý povlak. Vznikají v důsledku zalévání tvrdou vodou. Stačí, když vezmete vlhkou houbičku a opatrně listy setřete.
3. hnědé nebo černé skvrny na listech – vyskytují se tehdy, když je v místnosti příliš chladno nebo vlhko. Projevují se ve formě hnilobného procesu, který je třeba včas zastavit. Pokud tento flíček objevíte, rozřízněte ho a zasypte skořicí, má antiseptické účinky. Pokud to nepomůže, vyřízněte celé místo nožem.
4. suché skvrny na listech – objevují se po popálení květiny sluníčkem. Spálená místa se nijak vyléčit nedají. Květinu odstavte z přímého slunce, abyste se příště takovému problému vyhnuli.
5. svraštělé listy – vznikají tehdy, pokud přemokříte substrát. V důsledku toho začnou uhnívat kořeny a květina tak nemá dostatek výživy. Prevencí je nechat substrát dostatečně vyschnout a poté až znovu zalít.

Podobné články v internetu: