Jak si doma vypěstovat léčivý zázvor

Jak si doma vypěstovat léčivý zázvor

Zázvor povzbudí imunitu a zahřeje
Zázvor povzbudí imunitu a zahřeje

K zimě patří sněhuláci a rýma. A také horký čaj s medem a zázvorem. Tento přírodní životobudič si můžete snadno a poměrně i rychle vypěstovat doma. Nejúčinnější jsou totiž čerstvé oddenky. 

Potřebujete posílit imunitu nebo podpořit trávení? Sáhněte po zázvoru! Zázvor si pochvalují i ženy trpící menstruačními bolestmi, pomáhá i těm, kterým bývá nevolno na cestách. Proč tedy nezkusit jeho domácí pěstování!

S pěstováním začněte na podzim či  na konci léta. První sklizně se dočkáte už za tři měsíce.

Co budete na pěstování zázvoru potřebovat?

Kořen zázvoru

Zahradnický nůž

Vhodnou půdu

Odstátou vodu

Květináč

 

Kupte si svůj „kořínek“ v zahradním centru

Zázvor sice můžete koupit i v obchodě s potravinami, v takovém případě se ale připravte na to, že jeho růst bude pomalejší kvůli různým inhibitorům, které tyto oddenky obsahují, aby se zabránilo jejich klíčení.

Pokud přesto zakoupíte zázvor v obchodě s potravinami, namočte ho přes noc ve vodě – zbavíte ho tak  pesticidů, které v něm mohou být.

Raději než v supermarketu však kupte zázvor v zahradním centru. Zapomeňte na staré a vyschlé kořeny, kořen pro výsadbu musí být čerstvý a s pevnou slupkou.

Čím zelenější má zázvor klíčky, tím lépe! Klíčky můžete posléze odříznout a samostatně zasadit.

Pro pěstování zázvoru volte raději širší a mělčí květináč. Zázvor totiž roste horizontálně.

Krok za krokem za domácím zázvorem

– Vezměte  květináč a  naplňte ho dobře propustnou zeminou bohatou na živiny. Ujistěte se, že v hlíně nejsou žádné kamínky. Zdeformovaly by totiž oddenky zázvoru.

– Oddenek zázvoru vložte do půdy tak, aby pupen mířil nahoru. Přihrňte na něj 3-5 centimetrovou vrstvu půdy a dobře zalijte.

– Umístěte květináč se zázvorem na teplé místo. Půdu se snažte udržovat neustále vlhkou za pomoci spreje a mírného zalévání.

– Nezapomínejte  na pravidelné hnojení (alespoň jednou za dva týdny) za pomoci běžných tekutých minerálních hnojiv. Na podzim nicméně hnojení omezte.

– Uplyne pár týdnu a můžete se těšit z pohledu na první klíčky! Pokračujte dál s pravidelným zaléváním a hydratováním.

 

Čerstvé výpěstky zázvoru
Čerstvé výpěstky zázvoru

Kdy budete moci zázvor sklízet?

Sklizeň prvních částí vypučeného zázvoru můžete zahájit zhruba po 3-4 měsících po výsadbě. Nejprve odhrňte část zeminy ke straně květináče, abyste mohli odkrýt oddenky.

Uřízněte si jen tolik, kolik výhonku potřebujete a odhrnutou zeminu zase vraťte zpátky.

Potřebujete větší množství zázvoru? Klidně můžete. Vytrhněte celou rostlinu a v půdě nechejte pouze několik oddenků, aby mohly bez problémů pokračovat v růstu. Díky tomu můžete zázvor pěstovat stále dokola i několik let.

Text:  Radka Borovičková, Irena Menšíková 

Foto: archiv

 

 

 

2 komentáře u „Jak si doma vypěstovat léčivý zázvor“

    • Pro pěstování zázvoru je vhodný substrát s rašelinou a jílem pro zadržování vody se zapracovanými granulkami – kuličkami hnojiva (např. Plantacote) s postupným uvolňováním, které do substrátu přidáme před výsadbou.
      Granulky jsou obaleny elastickou membránou, která umožňuje hnojivu při styku s vlhkou půdou pronikat ven. Přesněji – voda z půdy začne pronikat dovnitř granule, rozpustí živiny a ty se dostávají ven.

Komentáře nejsou povoleny.

Podobné články v internetu: