Přepíchat výsevy letniček či zeleniny? Když víte, jak na to, je to snadné!

Přepíchat výsevy letniček či zeleniny? Když víte, jak na to, je to snadné!

Přepichování sazeniček je prostě nutnost
Přepichování sazeniček je prostě nutnost

Během ledna, února i března vyséváme první zeleninu i okrasné kytky, které nám po zmrzlých začnou zdobit balkony, parapety nebo terasy či dvory.

Jak na výsev prvních letniček, o tom jsme psali v lednovém článku. Teď se podíváme, jaká pravidla je nutno dodržet, když chceme přepíchat semenáčky, abychom jim stěhování do nového bydlení co nejvíce usnadnili. Výsevy některé zeleniny můžete udělat s využitím perlitu nebo jiné tomu podobné horniny, většinu kytek je však nutné sít přímo do substrátu.

Přepíchat výsevy letniček či zeleniny? Když víte, jak na to, je to snadné!
Přepíchat výsevy letniček či zeleniny? Když víte, jak na to, je to snadné!

Pravé lístky

Výsevy musíme nechat dostatečně vzejít. Rostlinku, která sotva rozprostřela své děložní lístky, stěží úspěšně přesadíte. U některých se to podařit může, ale většina z nich takovou životní sílu v klíčku nemá. Proto je nutné počkat, než narostou alespoň dva, nejlépe tři pravé lístky. A platí to i u zeleniny.

Jedinou výjimku tvoří třeba rajčata nebo papriky, které jste seli do perlitu, a které už ve fázi děložních lístků potřebují přepíchat do kvalitního substrátu, aby se jim začalo dostávat i jiné výživy než jen té, kterou jim přináší světlo a vlhko.

Semenáček s alespoň jedním pravým lístkem má už dobrý kořenový systém
Semenáček s alespoň jedním pravým lístkem má už dobrý kořenový systém

 

Hlubší nádobky

Když chcete přesadit, respektive přepíchat vzrostlé výsevy poprvé, je potřeba na to jít tak, abyste umožnili sazeničkám vytvořit si kvalitní a silný kořenový systém. Toho dosáhnete několika „opatřeními“, přičemž jedním z nich je vysazení semenáčků do hlubší nádobky.

Rozhodně se nemusíte děsit potřeby kupovat speciální nádobky pro první přepichování.  Bohatě si vystačíte s kelímky od jogurtu, smetany, šlehačky či jogurtových nápojů, které jsou většinou dostatečně vysoké – tedy pro semenáčky okrasných kytek, ale i té zeleniny, co má první pravé lístky.

Květníky nebo kelímky od jogurtu dají kořenům dost prostoru
Květníky nebo kelímky od jogurtu dají kořenům dost prostoru

Odtokové dírky

Nikdy nesmíme zapomenout udělat do nádobek, do kterých budeme rostlinky přepichovat, dostatečně velké odtokové dírky. Kořínky malých semenáčků jsou jemné a velmi rychle podlehnou hnilobné nákaze. Jak známo, hnilobám se velmi dobře daří ve vlhku, respektive v mokru. Takže musíme zajistit, aby veškerá přebytečná zálivka mohla z nádobek odtéct.

Stejné je to ale i s podmiskami nebo podtácky. Ty samozřejmě nemohou mít odtokové otvory, ale rozhodně by neměly zůstat naplněny vodou déle než jednu hodinu. Voda, která se nevsákne do substrátu a zůstane v podmisce, je tam navíc. A je potřeba ji vylít. Jinak kořínky mohou opět uhnívat.

Zespodu vždy udělejte odtokovou dírku
Zespodu vždy udělejte odtokovou dírku

Dostatek výživy

Na dno nádobek, do kterých budete rostlinky přesazovat, dejte několik kuliček NPK – toho s vyšším poměrem dusíku. Stačí tři, čtyři kuličky. Ale až úplně na dno, aby měly čas se rozpustit a aby na ně rostlina dosáhla, až bude zakořeněná, až posílí a nebude už hrozit nebezpečí, že by se spálila přímým kontaktem s hnojivem hned po vysazení.

Dusíkatější NPK můžete použít i pod zeleninu – bude totiž ještě dlouho trvat, než něco sklidíte. A rostlinky do té doby dusík úspěšně zpracují.

Kvalitní substrát

Velkou část úspěchu zajistí i dostatečně kvalitní substrát. Mnoho lidí míchá kupovaný substrát s hlínou ze záhonů. Tady je ale potřeba myslet na o, že v híně mohou zimovat škůdci, které si tak docela nezodpovědně nasadíme hned na semenáčky. Kvalitní substráty jsou přepařené a měly by být prosté všech škůdců. Takže když přepíchat, tak do dobrého substrátu.

Kávu už jste zkoušeli?
Kávu už jste zkoušeli?

Ze sucha do vlhka

Jakmile plánujeme přepichovat semenáčky, tak alespoň den předem je nezaléváme, aby zemina, ve které jsou, byla lehká a aby se nám z ní sazenišky snadno vyndávaly, bez většího rizika poškození. Když je totiž vyndáváte z mokrého substrátu, tak ho část zůstane viset na kořínkách. Jenže je těžký a může svou váhou rostlinku přetrhnout. Na druhou stranu ale i s absencí zálivky opatrně, ať si semenáčky nenecháte přeschnout.

Přepíchat je rostlinky potřeba do mírně vlhkého substrátu. Pokud právě otevíráte pytlík se substrátem, tak zjistíte, že je substrát docela vlhký. K sázení to stačí. Jde zejména o to, aby substrát byl schopen hned po zalití natáhnout dost vody. Ten přeschlý totiž přijímá vodu dost pomalu a neochotně. Když máte doma substrát starší a třeba už vyschnul, nejprve ho namočte a nechte zvlhnout.

Příliš na husto ...
Příliš na husto …

Někdy se přesazují sazeničky po jedné, jindy po skupinách. Po jedné přesaďte zeleninu, jahody a větší letničky, které potřebují více prostoru k životu. Naopak ve skupinách můžete přepíchat drobné letničky, které takto vysadíte pak i na konečné stanoviště. Jestliže se vám podařilo udělat výsev příliš hustý, tak všechny sazeničky rozhodně přepíchat nezvládnete. Mnoho z nich zajde po zásahu lžičkou či jiným nástrojem k vypíchnutí. S tím se však musí počítat.

Přimačkávat jen mírně

Jakmile sazeničku vložíte do jamky vytvořené v substrátu, tak ji přihrňte a jen mírně přimáčkněte. Zbytek natěsnání zeminy okolo kořínků pak za vás udělá zálivka. Jestliže je však substrát příliš suchý, můžete si rostlinky při následném zalévání vyplavit. I to je důvod, proč je raději sázet do vlhka.

Jakmile po první zálivce uvidíte, že je substrátu málo, je potřeba ho doplnit. Opatrně, stačí pomocí kávové lžičky.

Rostlinky nesmějí hned vytáhnout nahoru
Rostlinky nesmějí hned vytáhnout nahoru

Zpočátku stín a chlad

Čerstvě přesazené rostlinky dejte na místo, kde bude chladněji a kde budou i ve stínu. Důvod je zásadní: sazeničky v chladu a ve stínu lépe zakoření – budou totiž většinu pozornosti věnovat právě tvorbě kořenů. Kdežto pokud byste je umístili do tepla a na přímé slunce, vytáhnou nahoru, budou slabé a jejich kořenový systém bude nedostatečný. Tím byste si i snížili pravděpodobnost dalšího úspěšného pěstování.

Po minimálně týdnu je přemístěte na světlejší stanoviště. Zalévejte s rozumem. Hnojit netřeba, pokud jste na dno nádobky dali doporučované NPK. Další přesazování pak bude až na konečné stanoviště. Tehdy už rostlinky budou větší a silnější, takže si se sázením poradíte snadno.

Podobné články v internetu: