Pěstování jahod na podzim. Jak na to?

Utrhnout si čerstvou jahodu v podzimním období nemusí být pouze nesplněným snem. Stačí na zahrádce pěstovat stále plodící jahody. Péče o ně není ani příliš složitá. Od těch klasických jahod se téměř neliší. Za málo práce tak budete mít jahody i na podzim.

Foto: Depositphotos
Foto: Depositphotos

Podzimní jahodníky jsou stále více populární, roste i počet jejich odrůd

Mezi jahodník, jehož úrodu můžete sbírat i na podzim během chladnějšího počasí, patří například odrůda Albion. Tento stále plodící jahodník plodí v období od května do září. Dá se pěstovat nejen na zahradě, ale také na balkoně v truhlíku. Během zimy si o něj nemusíte dělat žádné starosti. Jedná se o mrazuvzdornou rostlinu, která je schopná poradit si i s teplotou – 20 °C.

Další podzimní odrůdou je jahodník Mara de Bois. Stejně jako další odrůdy, i tuto je možné pěstovat v květináči. Převislý jahodník vás odmění menšími sladkými jahodami plodícími i v podzimním období. Kromě těchto odrůd můžete sáhnout například také po odrůdě Everest nebo Seascape.

Pro pěstování platí základní pravidla, díky nim budete mít bohatou úrodu

Obecně jsou plody stále plodících jahodníků tmavší rudé barvy, menší velikosti a velmi sladké chuti. Při jejich pěstování je potřeba dodržovat základní pravidla. Protože jahodníky potřebují dostatek živin, nikdy byste je neměli déle jak tři roky pěstovat na stejném místě. V opačném případě se může stát, že jahodníky nadobro odumřou.

Pro dostatek živin je potřeba na začátku každé zahrádkářské sezóny připravit dostatečně vyživenou půdu. Ideální je přírodní hnojivo, či rozkládající se hnůj. Při přesazování jahodníků myslete na dostatek prostoru. Během letního období se jahodníky rozrůstají obrovskou rychlostí. Je tak potřeba jim mezi sebou nechat dostatek volného místa. Jahodníky byste měli umístit do míst, kde je dostatek slunečního záření. To byste se měli snažit rostlinám zajistit i během chladnějšího podzimního počasí. Díky tomu budou plody jahod příjemně nasládlé.

S hnojivem není potřeba šetřit ani během roku. Jahodníky jsou opravdu lačné po živinách. A tak je pravidelné hnojení základem úspěchu. Stejně jako pravidelné zalévání. Pozor si ovšem dejte na to, abyste rostliny nepřelili. V opačném případě by totiž mohlo dojít k hnilobě kořenů.

Odrůdy podzimních jahod snadno přezimují

Všechny odrůdy stále plodících jahodníků potřebují přes léto dostatek slunce a také půdu bohatou na živiny. V zimě si o ně ale nemusíte dělat starosti. Protože dokážou plodit i na podzim, zvládnou přezimování i ve vyšších mrazech. Rozhodně ale rostlinám neublížíte, pokud je na zimu zakryjete například chvojím. Budete tak mít jistotu, že vám příští rok jahodníky opět přinesou své sladké plody. Po zimě pak nezapomínejte na jednoduchou údržbu, při které odstraníte odumřelé listy.

Podobné články v internetu: