Svítidla na zahradě I – z pohledu převážně technického

Svítidla na zahradě I- z pohledu převážně technického

Některá místa na zahradě si o osvětlení vysloveně říkají
Některá místa na zahradě si o osvětlení vysloveně říkají

Venkovní osvětlení má tři základní funkce: orientační, užitkovou a okrasnou. Základem je výběr vhodného svítidla, barvy světla a míry osvětlení.

Lucerničky na čajovou svíčku nevydrží svítit dlouho, naštěstí lze sehnat i dlouze hořící svíčky
Lucerničky na čajovou svíčku nevydrží svítit dlouho, naštěstí lze sehnat i dlouze hořící svíčky

Svíčky a kamenné lampy

Nevšední atmosféru a teplou barvu světla vnesou do zahrad obyčejné svíčky, louče a keramické lampy na svítilnový olej. Výhodné je zvolit svíce s obsahem silic, odpuzujícím komáry. Venkovní svíčky se od interiérových liší pouze větším rozměrem a silnějším knotem, aby mohly dobře plát i za mírně větrného počasí. Svíčky by měly být v nádobách s vyšším okrajem, který je chrání před větrem. Dobře poslouží i staré lucerny.

Tady vyměnili svíčku za žárovku a mohou se kochat teplým světlem i v zimě
Tady vyměnili svíčku za žárovku a mohou se kochat teplým světlem i v zimě

Důležitou estetickou součástí zahrad v japonském stylu jsou japonské zahradní lampy z kamene – například typu Rankei. Svým tvarem působí pěkně i přes den, večer vytváří intimní osvětlení, zvláště když se v domečku lampy použije svíčka. Pochopitelně lze to těchto lamp instalovat i objímku se žárovkou nebo LED diodu s teplou barvou světla.

Nižší svítidla lépe osvětlí bezprostřední okolí i při nevelkém příkonu
Nižší svítidla lépe osvětlí bezprostřední okolí i při nevelkém příkonu

Elektrická svítidla

Výtvarník chtěl občas pracovat na zahradě i venku - halogen byla jasná volba. I technická záležitost se však dá pojmout originálně
Výtvarník chtěl občas pracovat na zahradě i venku – halogen byla jasná volba. I technická záležitost se však dá pojmout originálně

Lze je pořídit (v závislosti na velikosti) mezi tisícem až pěti tisíci korun, je však třeba připočítat i náklady na elektrorozvody. Instalace lamp se standardním napětím s sebou nese jisté riziko úrazu elektrickým proudem a jejich zapuštění by se mělo provádět za odborného dozoru elektrotechnika.
Pro lampy na nízké napětí stačí dvanáct nebo dvacet čtyři voltů a kabely není nutné zakopávat hluboko do země. Lampy s nízkým napětím jsou vhodné pro osvětlení bazénů, fontán a jezírek.

Pro intenzivnější osvětlení kvetoucí zahrady jsou vhodné halogenové výbojky a kompaktní či lineární zářivky. Mají vyšší měrný výkon, dlouhou životnost, širokou škálu typů a výkonů. Jsou vhodné pro osvětlování keřů, stromů a barevných květů. Sodíkové výbojky se výborně hodí pro osvětlování červenolistých a žlutolistých rostlin, starobylých budov a zdí – tedy všeho, co má v denním světle žlutou, oranžovou nebo červenou barvu.

Levné solární LED svítidlo
Levné solární LED svítidlo

LED diody jsou asi pětkrát účinnější než žárovka a venkovní osvětlení osazené LED zdrojem má extrémně nízkou spotřebu elektrické energie. Výhodné je, že se LED svítidla často vyrábějí se solárním napájením a mohou vytvořit malý světelný ostrůvek i na skalce nebo v odlehlých partiích zahrady

Nejlevnější svítidla mají IP, zejména první číslo, dosti nízké
Nejlevnější svítidla mají IP, zejména první číslo, dosti nízké

Specifika venkovních svítidel

Venkovní lampy by měly být těsné proti prachu a vodě s jednoduchou údržbou při výměně a čištění. Musí být označené značkou pro provoz ve venkovním prostředí. Toto jištění se označuje zkratkou IP a dvěma číslicemi – první označuje stupeň ochrany před dotykem a vniknutím cizích předmětů, druhá stupeň ochrany před vniknutím vody. Čím vyšší čísla, tím lepší ochrana. Můžeme vybírat od IP 23 do IP 68. Pro osvětlení fasády domu se doporučují svítidla s krytím alespoň IP 33, pro svítidla určená do země IP 67 a pro svítidla umístěná pod vodní hladinu IP 68.

Svítidlo jako umělecký artefakt si zaslouží "vypíchnout" umístěním, i když tady by nějakou nízkou výsadbu u paty sneslo
Svítidlo jako umělecký artefakt si zaslouží „vypíchnout“ umístěním, i když tady by nějakou nízkou výsadbu u paty sneslo

Kam je umístit

Svítidla mohou být umístěna na zdech, ve zdech, na sloupcích, v zemi. Nástěnná svítidla se využívají pro osvětlování komunikací či zvýraznění architektonicky zajímavých prvků fasád, sloupková svítidla usnadňují orientaci na cestách. Přenosné reflektory, které lze směrovat, se využívají pro osvětlení stromů, rostlin, plastik a dalších nevšedních prvků v zahradě. Podle velikosti a tvaru objektu volíme typ reflektoru.

Ryze funkční, a přesto hezké osvětlení trávníku
Ryze funkční, a přesto hezké osvětlení trávníku

Travnaté plochy lze osvětlovat plošně: svítidly umístěnými přímo u země a orientovanými ve směru pohledu pozorovatele. Stromy a keře se osvětlují zdrojem orientovaným zdola nahoru, nejlépe zemními svítidly s možností směrování světelného kužele. Květinové záhony je možné osvětlovat jak shora, tak zevnitř zemními svítidly s nižším jasem povrchu.

Volba svítidla a světelného zdroje pro osvětlení soch závisí především na tvaru, rozměrech a barvě objektu. K osvětlování vodních ploch se používají ponorná svítidla s vysokým krytím (IP68). K osvětlení bazénu se hodí horizontálně směrovaná svítidla, umístěná asi 50 cm pod hladinou. Naopak fontány a vodotrysky se osvětlují ponornými svítidly s vertikálně orientovaným světlem. LED svítidla mohou snadno měnit barvu světla, k některým halogenům se dá dokoupit barevný filtr.

Lampa, která přes den nepoutá příliš pozornosti, zato večer osvítí zajímavou partii - tak by to mělo být
Lampa, která přes den nepoutá příliš pozornosti, zato večer osvítí zajímavou partii – tak by to mělo být

Text: Radka Borovičková

Foto: Zdeněk Roller

 

Podobné články v internetu: