Traviny na zahradě

Okrasné traviny

Nejmilejším společníkem travin je voda, vítr a modré nebe. Na jaře působí čarovně, v zimě mysticky. Vyhlášenými kráskami jsou metlice, kostřava, orobinec, ovsíř, ozdobnice a dochan.

 Trávy a traviny by měly být součástí každého okrasného záhonu. Počítají s nimi tvůrci japonských zahrad, majitelé skalek i rybníčků i majitelů kamenných dvorků. Barevným trvalkám vytvářejí perfektní pozadí a zmírňují příliš křiklavé kontrasty. Nevšedním, efektním dojmem působí záhon tvořený pouze trávami a travinami. Při dobré péči vábí trávy pozornost zejména na podzim – proslulá dekorativností květenství a překrásně zbarvenými listy je ozdobnice čili tzv. čínský rákos. V kombinaci s trvalkami jsou okrasné trávy jedním z posledních vrcholů doznívající zahradní sezóny.

Obři a trpaslíci

Trávy umí ozvláštnit jakýkoliv, i sebemenší prostor. Vybírat můžeme ze široké škály: počínající těmi nejnižšími, dvaceticentimetrovými drobečky a končící třímetrové obry. Zajímavostí jsou trávy vícebarevné, včetně příčně i podélně pruhované.

Traviny obstojí ve skupinách i samostatně, v popředí i v pozadí. Nádherně působí v podzimních barvách v kombinaci s kvetoucími stepními či prérijními rostlinami – třeba s třapatkami, hvězdnicemi a lnem.

Zajímavou skupinou jsou traviny dorůstající výšky až tří metrů. Jejich rozměry je předurčují k využití pro větší zahrady. Neznámějšími obry jsou kortaderie, třtiny, ovsíř stříbrný, ozdobnice, proso nebo bezkolenec modrý.

Skupinová výsadba

Ke skupinové výsadbě se hodí moskytka něžná, třtina diamantová, proso prutnaté či dochan psárkovitý. Mimořádně půvabné jsou vytrvalé traviny, jako třeba slunomilný, časně kvetoucí kavyl péřovitý s dlouhými stříbrobílými osinami a moskytka něžná s nápadnými vodorovně odstávajícími klásky. Částečně stálezelená metlice trsnatá zase zaujme jemnými, tmavě zlatohnědými latami. Zajímavou trávou prospívající ve světlém stínu je plochoklasec širolistý. Něžná srdíčkovitá květenství má vytrvalá třeslice prostřední. Přizpůsobivou travinou do stínu, ale i na přímé slunce je ostřice Grayova, která tvoří zajímavé ostnité paličky vhodné na sušení.

Extravagantní trávy

Výstředníkem mezi travinami je červený lalang válcovitý či rákosík japonský se žlutě panašovanými převislými listy. Některé kultivary ozdobnice čínské mají příčně žlutě pruhované listy a její barevné trsy poskytují rozvolněný stín mnoha trvalkám. Neobyčejně zbarvené je i proso prutnaté, jehož konce listů se vybarvují vínově či výrazně modrozeleně. Stinné partie zahrady ozvláštní bíle panašované ostřice.

Co potřebuje tráva?

Dostatek slunce a propustnou půdu. Třtina, metlice, ostřice, kostřava medvědí kožich, ozdobnice, bezkolenec a pěchava snesou i přistíněná stanoviště. Ostřice, metlice a bezkolenec mají rády blízkost vody či vlhčí stanoviště. Suché stanoviště naopak vyžaduje zaječí ocásek, ostřice horská, kostřava sivá, ovsíř stříbrný, strdivka brvitá a sedmihradská.

Pampová tráva nesnáší zimní vlhkost a déle trvající mrazy, a proto potřebuje zimovat společně s nádobovými rostlinami v chladné a tmavé místnosti, chráněné proti mrazu.

Skupiny trav

1 – Jejich trsy vytvářejí nadzemní výběžky, na nichž vznikají nové trsy. Zástupcem této skupiny je „bizoní tráva“. Tyto trávy se hodí na svahy, kde zpevňují půdu.
2 – Trávy s podzemními výběžky se rozrůstají plošně prostřednictvím jednotlivých stébel. Tyto trávy reprezentuje lesknice, listoklasec a mnoho mokřadních trav.
3 – Trsnaté trávy se hodí na květinové záhony a mezi růže. Do této skupiny patří například ostřice, třtina, a kostřava.

NAŠE RADA

Mimo vytrvalých trav můžeme osázet zahradu také travními letničkami: třeslicí největší, ječmenem hřivnatým nebo sametovkou zaječím ocáskem. Jejich semena lze zakoupit samostatně nebo ve směsi s jinými travinami pro výsev na záhony.

 Víte, že…

Traviny jsou nejrozšířenější skupinou rostlin na zeměkouli. Jsou velmi bohaté na rody a druhy, z nichž některé jsou nesmírně důležité pro výživu lidstva i jako zdroj krmiva pro hospodářská zvířata.

TEXT: RADKA BOROVIČKOVÁ

Foto: ZDENĚK ROLLER

Podobné články v internetu: