Veselé dýně patří k podzimu

Veselé dýně patří k podzimu

Dýně mohou být jedlé nebo jen okrasné, ale i ty jedlé vypadají hezky
Dýně mohou být jedlé nebo jen okrasné, ale i ty jedlé vypadají hezky

Jsou krásné, chutné a je s nimi zábava. Zatím jsou  stále ještě více vnímané jako dekorace, nežli jako zelenina. Přitom je snadno vypěstuje každý zahrádkář – začátečník.

 

Dýně je lidový název pro tykev turek neboli tykev velkoplodou, která má klasickou oranžovou barvu. Tykve jsou starou plodinou Nového světa a vévodí hlavně americké a karibské kuchyni. Dnes jsou charakteristické i pro africkou, středovýchodní a orientální kuchyni. A zachutnaly i nám.

Dýně má dva blízké příbuzné – patizony a cukety. Společně patří do čeledi tykvovitých. Pochází z Ameriky a do našich končin se nemohla dostat dřív, než tam Kolumbus se svojí výpravou doplul a objevil v Novém světě dýně i spoustu dalších plodin.

Z poznání jazykových badatelů to občas trochu vypadá, že dýně mají v našich končinách historii mnohem starší. Dodnes se jí totiž místně říká turek. Vše však nasvědčuje tomu, že toto pojmenování původně označovalo okurek nebo meloun, který Slované pravděpodobně znali dávno. Zato obyvatelé Ameriky mají s dýněmi zkušenosti mnohem starší. Podle archeologů  7-9 tisíc let.

Okrasná odrůda Bicolor Pear
Okrasná odrůda Bicolor Pear

Okrasné odrůdy

Jsou malé, hrubě strukturované a jejich dužina není příliš bohatá. Sice se dají také jíst, ale je s nimi více práce než užitku, a proto jsou oblíbené pouze jako dekorace.

Známe okrasné dýně zvané Andělská křidélka, hvězdicové Galaxy of stars F1, oranžové Jack be little, dlouhokrké Crookneck (labutěnky), zeleně pruhované Sweet dumplings, dýně zvané Trnová koruna se špičatými výrůstky a jiné. Mnohé mají na slupce typické bradavice, které ještě zvýrazní jejich dekorační efekt.

Jedlý obr, odrůda Big Max
Jedlý obr, odrůda Big Max

Jedlé odrůdy

Stejně jako okrasné mají i ty jedlé mnoho druhů. Patří k nim nejen oranžový obřík, ze kterého dělají děti strašidýlka, ale např. i dýně muškátová, kabačka, špagetová, patison, hokkaidó a další. Posledně jmenovaná má jako jediná jedlou i slupku a je prý i nejchutnější. Ostatní musíte oloupat.

Dýně muškátová
Dýně muškátová

Dýně v kuchyni

Před lety dobyly české kuchyně cukety, v poslední době jsou na vítězném tažení oranžové dýně hokkaidó.

Dýně Hokkaidó pochází ze stejnojmenného japonského ostrova, kde roste na sopečné půdě. Barevně připomíná známou dýni Goliáš, ale má kulovitý až zploštělý tvar, je mnohem menší, zralé plody váží 0,7–2,5 kg a má velmi dobrou sladkou chuť podobnou chuti pečených kaštanů.

Obsahuje velké množství betakarotenu, vitaminy A, B1, B2, B3, C, minerální látky, vápník, hořčík, fosfor a draslík.

 

Dýně Hokaido postupně získává na oblibě
Dýně Hokaido postupně získává na oblibě

Nemusí se loupat

Hokkaido má oproti jiným dýním výhodu, že se nemusí loupat. Stačí, když ji nakrájíte na dílky nebo plátky a na pekáčku opečete. Koření volte podle vlastní chuti, výtečně chutná s česnekem. Pečenou dýni můžete podat jako přílohu třeba ke grilovanému masu.

Výborná je i polévka – stačí kousky dýně zalít vývarem, okořenit třeba tymiánem, uvařit doměkka, rozmačkat nebo rozmixovat a na talíři ozdobit lžící kysané smetany.

Pro větší efekt, chuť i zdraví můžeme posypat jemně opraženými dýňovými semínky. Někdo do téhle polévky dává třeba i bramboru, mrkev nebo celer – je to dobré, ale hokkaido si stačí i sama.

Patizon
Patizon

Pečená dýně

Oloupanou dýni rozkrájejte na větší kusy, zbavte semen a vláknitého středu. Poskládejte na pečící papír, pokapejte olivovým olejem, citronem, posolte a opepřete a dejte péct. Zhruba po 20 minutách posypejte strouhaným sýrem a nechte ještě péct, dokud sýr nedostane zlatohnědou barvu.

Dýni můžete péct i samotnou, jen pokapanou citrónem a po upečení ji ochutit medem, smetanou nebo ovocným sirupem.

Zní to neuvěřitelně, ale i dýně Turk Cap je jedlá a dobrá
Zní to neuvěřitelně, ale i dýně Turk Cap je jedlá a dobrá

Aby vydržely

Při dobrém skladování vydrží dýně až do jara. Nutné je uskladňovat plody zralé a nepoškozené a spíše menších rozměrů i s kouskem stopky. Po sklizni je dobré ponechat je pár dnů na teplém suchém místě, aby stopky zcela zaschly, pak je uložte do dřevěné bedýnky vystlané slámou tak, aby se navzájem nedotýkaly. Bedýnky uložte do suché, tmavé a chladné místnosti. Nedoporučuje se vlhký sklep a přítomnost brambor. Ideální je zahradní domek, garáž, chodba nebo spíž.

Text: Radka Borovičková

Foto: Zdeněk Roller

 img_8742

Dýňový podzim v Botanické zahradě v Troji

Výstavu dýní ze všech kontinentů můžete shlédnout od

  1. 9.2016 – do 23. 10. 2016 v Ornamentální zahradě Botanické zahrady hl. m. Prahy v Praze – Troji.

Uvidíte tu stovky až tisíce dýní, které se představí ve zhruba čtyřiceti druzích. Obdivovat můžete od malých 10 cm velkých dýní až po 25 kg krásky.

Na své si přijde každý, kdo se rád nechává fascinovat a překvapovat tím, co pěstitelé a příroda společně dokážou.

Součástí dýňového podzimu v Botanické zahradě budou i dvě dýňové akce:

Dýňové hrátky – sobota 22. a neděle 23. října 2016 od 13 do 16 hodin
Halloween – pondělí 31. 10. 2016 od 16 do 19 hodinimg_8750

Podobné články v internetu: