Zahradní keramika – na návštěvě u manželů Bambasových

Zahradní keramika – na návštěvě u manželů Bambasových

Jeden z nesčetných andělů chránících zahradu Bambasových
Jeden z nesčetných andělů chránících zahradu Bambasových

Socha praotce Čecha pod jabloní, skřítek vykukující z břečťanového podrostu, svatý František mezi liliemi či víla s amforou plnou řeřich na hlavě. To jsou jen některé z objektů, které nás okouzlily na zahradě keramiků Bambasových u Českých Budějovic.

Vlk jako erbovní zvíře majitele zahrady
Vlk jako erbovní zvíře majitele zahrady

Zahrada Jana a Ivany Bambasových je protáhlý, osmisetmetrový obdélník šplhající užší stranou do mírného kopce. Poněkud problematický, na sever obracený pozemek je ozvláštněný terasami orámovanými vznosnými kamennými portály a četnými keramickými artefakty.

Hned na první pohled nás okouzlila kočka v nadživotní velikosti a vlk, střežící vstup do domu.

A samozřejmě i početní andělé, kteří nás provázeli při prohlídce zahrady na každém kroku. Jejich poznávacím znamením jsou goticky formovaná těla, jejichž tvar vychází z tvaru obráceného kornoutu, malá hlava sledující tvar pohybu těla a prolamovaná křídla

Někteří andělé jsou celkem malí a optimisticky naladění
Někteří andělé jsou celkem malí a optimisticky naladění

Andělé jsou velké téma

Někteří andělé gestikulují rukama, jiní drží biblický meč nebo malou misku, další jsou ozdobení mandalou. Některé zdobí zoubkování, jiní jsou kompaktní, další přemýšlejí či si ve skupince povídají. Objevili jsme tu však i anděla samotáře, instalovaného na tyči, který spiklenecky vykukuje z roští.

Všechny tyto poetické figury jsou jedním z nejoblíbenějších témat Jana Bambase. „Někdy se mi zdá, že andělé za mnou na zahradu přišli sami – je to pro mne téměř nevyčerpatelný motiv,“ svěřuje se muž, z jehož rukou se andělé sedící, ležící i stojící rodí. „Jen doufám, že mne jednou neumlátí křídly.“

Terén zahrady byl upraven třemi nízkými terasami
Terén zahrady byl upraven třemi nízkými terasami

 Zahrada a její úpravy

Výsadby spolu s keramikou působí naprosto přirozeně
Výsadby spolu s keramikou působí naprosto přirozeně

Původní majitelé byli zapálení zahrádkáři, kteří pozemek vyšperkovali květinovou výsadbou, a provedli tu zajímavé terénní úpravy: pozemek rozvrhli do tří teras připomínající rozlehlá pódia. Jednotlivé zahradní sekvence jsou orámované živými ploty. Průchod na další terasu je možný jen skrze středově vystavěné kamenné portály s mohutnými překlady a po několika žulových schodech.

Zahrada díky těmto úpravám získala perspektivu miniaturního amfiteátru a téměř antickou vznešenost. „Celek působí příjemně a velmi autenticky, protože materiál na branky a portály pochází ze starých domů a bouraček,“ říká majitelka.

Výsadba z nízkých keřů, několik starých ovocných stromů a „zátiší“ z vysokých travin novým majitelům zcela vyhovovala, takže zaštipování, sekání a prořezávání keřů je dodnes to jediné, co pro údržbu ošetření zahrady dělají.

„Pozemek byl dlouho na prodej, ale my jsme od začátku věděli, že tuhle zahradu pojmeme jako zelený rám pro naši zahradní keramiku i to, že v chatku v dolní části pozemku přestavíme na atelier. Pracujeme tu i odpočíváme, občas pozveme přátele na skleničku, časem se ujala i tradice červnového výtvarného „festivalu“, na němž vystavujeme naše větší díla.“

Plastiky paní Bambasové mívají i lehce pikantní nádech
Plastiky paní Bambasové mívají i lehce pikantní nádech

Keramický humor a erotika

Keramika může na zahradu vnést nejen poezii, ale i humor, zajímavé napětí a třeba i kus erotična. „Tedy, pokud si pořídíte sochu v podobě Věstonické Venuše kombinovanou s pohanskou bohyní, říká paní Jana a předvádí nám jednu ze svých „ženských“.

Její Bláznivá Markéta je něco mezi pohanskou bohyní a archetypální, mohutnými vnadami obdařenou svůdnicí. Však se také trošku skrývá za dřevěným plůtkem obrostlým břečťanem. „Ráda experimentují, občas dělám kočky a ryby, manžel naopak má svoje stálé motivy: miluje vlky a anděly.“

Objekty z dílny Bambasových často mají blízko k ohni a vodě. Oheň, to je skrytá miska pro svíčku, třeba pod čepicí trpaslíka, která když se večer zapálí, probleskuje žebrováním sochy. Zajímavé je spojení keramiky s vodou, třeba v podobě pítek nebo misek. I ty jsou z rukou paní domu.

Barevné plastiky jsou na zahradě naprostou výjimkou, ale také jim to v zeleni sluší
Barevné plastiky jsou na zahradě naprostou výjimkou, ale také jim to v zeleni sluší

Příběhy ze šamotu

Keramice se Bambasovi věnují už dvacet let, od učitelské profese k výtvarnému řemeslu přešli hned po revoluci. Jan je více tradicionalista a rád se drží osvědčených postupů, Ivana ráda experimentuje a víc mění motivy.

Zatímco Ivana vytváří své sochy spíše sochařskou metodou, mužská polovina dvojice upřednostňuje techniku plátování. Jejich díla však mají také mnoho společných rysů.

„Začínali jsme malými věcmi, třeba křivými hrnečky, které se lidem moc líbily. Když se zasytil trh s drobnou keramikou, vydali jsme se cestou autorské tvorby, až jsme dospěli k zahradním objektům. V tom nám moc pomohla tahle zahrada, která nás inspirovala svým prostorem. Některé věci dokonce koncipujeme přímo pro určitá zahradní zákoutí.“

Hodně plastik slouží jako originální žardeniéry
Hodně plastik slouží jako originální žardeniéry

Modelování a plátování

IMG_7709 (1)Sochy jsou vymodelované ze šamotové hmoty a vznikaly kombinovanou techniku, tedy propojením modelování a plátování. A protože je šamot hrubší materiál s drobnými kamínky, hotové sochy mají drsný povrch, který se ještě zdůrazní patinováním.

Větší objekty jsou z několika dílů, aby byly snadněji přenosné a také aby vešly se do pece. Většina v nich je v jemných odstínech modři nebo hnědi. Ty hlíně dávají oxidy kovů, zejména kobalt a železo. Použitelná paleta barev je daná vlastnostmi šamotu a teplotou výpalu – vypaluje se při teplotě kolem 1220 O C.

„Sochy jsou tak velmi trvanlivé, nevadí jim mráz, ani slunce. A díky tomu, že neexperimentujeme s barvou, můžeme se více soustředit na výraz soch,“ vysvětluje Ivana a dodává: „Přišli jsme na to, že v zeleni se keramice daří nejlépe. V interiéru ve společnosti dalších věcí s rozdílným výtvarným vyzařováním spíše zaniká. Zato zahradní zákoutí s nimi ožijí a naopak  – sochy získají další dimenzi.“

Trpaslík zase může čepičkou osvětlovat své okolí
Trpaslík zase může čepičkou osvětlovat své okolí

 Výraz zahrady – artefakty

IMG_7804 (1)+ Zajímavá a výrazově interesantní zahrada, to nejsou jen květiny, keře, stromy a stavební doplňky jako je altán, terasa a pergola.

+ Na finálním podtržení půvabu a jedinečnosti exteriéru se mohou podílet vhodně umístěné větší či menší artefakty z kamene, dřeva či keramiky z ostře páleného šamotu.

+ Zahradní terasy a jednotlivá zákoutí ožijí se zajímavě tvarovanými keramickými květináči, koryty, amforami na květiny či pítky pro ptáky. Chybějící jezírko může nahradit i malá fontána.

+ Spojením keramiky s kvetoucími květinami vznikají kombinace v tzv. středomořském stylu.

+ Kombinace s bambusem či dekorativními travinami zas vtiskne exteriéru lehký nádech japonské zahrady.

+ Pěkné je i spojení keramiky s kameny různých velikostí, tvarů a barev a textur ve stylu přírodní zahrady.

Keramikům Bambasovým nechybí invence ani řemeslný fortel
Keramikům Bambasovým nechybí invence ani řemeslný fortel

TEXT: RADKA BOROVIČKOVÁ

FOTO: ZDENĚK ROLLER

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Podobné články v internetu: