Že se s hmyzem nedá bojovat ekologicky? Ukážeme vám, že to jde! (3)

Že se s hmyzem nedá bojovat ekologicky? Ukážeme vám, že to jde! (3)

Bělásci se vyvíjejí na všech brukvovitých rostlinách, včetně těch okrasných
Bělásci se vyvíjejí na všech brukvovitých rostlinách, včetně těch okrasných

V předchozích dvou dílech jsme si ukázali, že jde ekologicky a bez jedů zatočit s různým hmyzem, například s mravenci, mšicí, sviluškou nebo i s molicí. Dnes se podíváme, co se dá dělat s bělásky a mandelinkami.

Do příště nám tak zůstanou ještě slimáci (i když nejsou hmyz), svinky a stínky (což také není hmyz), k nim ještě přidáme dřepčíky a květilky (ty pro změnu hmyzem jsou). Rozumný boj s nimi, tedy boj bez jedů je celkem snadný. Jen chce čas, snahu a trochu více pozornosti věnované naší zahradě.

Ekologický boj s hmyzem je mechanický i chemický – ale jen s látkami běžně používanými doma

Postříkat hmyz či další drobné škůdce chemií, to není nic složitého. Škůdce sice zajde, ale co potom? Zahrada je nepoužitelná, většinou po mnoho týdnů. Ale to opravdu nepotřebujeme. Raději tedy saháme po jiném druhu boje s hmyzem, který zahrnuje jak ruční sběr, tak i postřik, ale látkami, které na hmyz působí mechanicky. Takže ho udusí nebo roztrhne, ale neotráví jej. S výjimkou postřiku na mandelinky, který je však jedovatý pouze pro ně.

Mandelinka klade vajíčka na spodní stranu listů
Mandelinka klade vajíčka na spodní stranu listů

Mandelinka bramborová

Mandelinky jsou postrachem všech zahrádkářů, kteří pěstují své vlastní brambory, zejména když jsou určeny na uskladnění. Ale abyste nežili v omylu – mandelinky mohou napadnout vaši úrodu i tehdy, když pěstujete lilky nebo rajčata. Všechny zmiňované rostliny totiž patří do čeledi lilkovitých, takže si mandelinka dokáže pochutnat na každé z nich.

Když máme alespoň trochu času, sledujeme brambory, lilky a rajčata průběžně. Pokud jsme měli brambory i v předešlém roce, je velmi pravděpodobné, že mandelinky přezimovaly v půdě a že na jaře vylezou ze země zároveň s nově zasazenými brambory.

Pokud budeme porost brambor denně procházet a kontrolovat, můžeme se elegantně a včas zbavit všech mandelinek, které u nás v zemině zimovaly. Vždy musíme prohlížet listy brambor zespodu a likvidovat i všechna nakladená vajíčka.

Pokud tohle zvládneme, bude pak několik dní klid – než dorazí první várka stěhujících se mandelinek, které na svém předchozím území neuspěly, a tak jdou o zahradu (několik zahrad) dál. Náletové mandelinky přistávají na bramborách kdykoliv, takže je opět nutné denně procházet porost a mandelinky mechanicky likvidovat.

Mandelinka dokáže likvidovat i celé vzrostlé porosty brambor
Mandelinka dokáže likvidovat i celé vzrostlé porosty brambor

Snadno se mandelinka sbírá do pet lahve, která má uříznuté dno, ale ponechané víčko. Stěny jsou hladké a vysoké, brouk jen tak nevyleze. Pokud potkáte již i larvy mandelinek, nemilosrdně je zmáčkněte nebo přemístěte do lahve také. Co pak s nimi? Na pevném podkladu (beton, udusaná zemina) je pak vysypte a rozšlapte. Napoprvé to bude hnus, později si zvyknete. Jiným „bezkontaktním“ způsobem je nasbíraný hmyz v uzavřeném obalu vložit na několik dní až týdnů do mrazáku nejméně na -18°C. Pak normálně vyhodíme do popelnice.

Když nebude zbytí, protože mandelinka se vyhne vaší kontrole, můžete použít některý z ekologických postřiků. Bohužel na tyto postřiky mohou být vnímavé i včely a další hmyz. Ochranná lhůta je většinou týden. A použít se tento postřik smí maximálně dvakrát do roka, aby mandelinky nezískaly rezistenci. Nevěšte hlavu, když ihned po postřiku nebudou mandelinky mrtvé. Někdy jim déle trvá, než si všimnou…

Housenka umí zelí proděravět skrz na skrz
Housenka umí zelí proděravět skrz na skrz

Bělásci zelní a řepkoví

Úspěch v boji proti běláskům tkví ve dvou krocích. Prvním z nich je prevence, kdy na hlávky zelí a dalších košťálovin dáme kousky skořápek tak, aby zvenčí byla vidět jejich bílá část. Pro motýla to bude znamení, že na hlávce sedí již jiný motýl – a na tuto nepůjde. Skořápky musíme denně kontrolovat, zda setrvávají na svém místě.

Dalším trikem je schovat zelí a kapusty pod netkanou bílou textilii. Ale musíme to udělat poctivě, aby se sem motýli opravdu nemohli dostat. Jen pozor na případné zahnívání – pokud je zelí více u sebe a více jej zaléváme (což je nutné, aby bylo křupavé a jemné), může se stát, že začne pod textilií zahnívat. V tom případě odstraníme zahnívající vnější listy a záhon necháme nějakou dobu vyvětrat. Bělásek není milimetrový trpaslík, proto můžeme záhon zasíťovat řidší nestínící sítí, ovšem tak, aby se košťáloviny sítě nikde nedotýkaly.

Dírky Dírky v hlávce znamenají jediné: Nezvládli jsme ochranu před hmyzem!v hlávce zanmenají jedné: jsou tu nezvaní hosté!
Dírky v hlávce znamenají jediné: Nezvládli jsme ochranu před hmyzem!

Pokud se přece jen stane a samička nám na zelí vajíčka naklade, pokusíme se larvy motýla co nejdříve zlikvidovat. Mechanicky. Tedy, nasadíme si gumové rukavice a půjdeme prohlédnout zelí, list po listu. Nemilosrdně rozmáčkneme vše, co bude v listech usazeno a bude nám hlávku zelí nebo třeba kapusty likvidovat. Po boji dáme na hlávku opět skořápku od vajíčka, případně znovu překryjeme textilií, tentokrát poctivěji.

Podobné články v internetu: