Zahradní artefakty ze dřeva

ZAHRADNÍ ARTEFAKTY ZE DŘEVA

Tvůrce zahrady sám vyrobil zvoničku i odlil zvon
Tvůrce zahrady sám vyrobil zvoničku i odlil zvon

Zahradní artefakty ze dřeva, to nemusí být jen obyčejná lavička či židle, ale i činely a buben. A taky šnek nebo zajímavá žardiniéra. Inspirujte se drobnými nápady a dílky ze zahrad výtvarníků, zahradníků a kutilů s fantazií.

 Recese z hudebníkovy zahrady

Recese z hudebníkovy zahrady

Dřevo je pro lidi důležitým materiálem. Každý druh má svoje zvláštní vlastnosti, což ovlivňuje možnosti jeho využití. Pokud se tento tvárný materiál dostane do ruky výtvarníkovi, může z něj vzniknout cokoliv, i zcela netradiční a originální zahradní artefakty ze dřeva. A tak třeba zahradu muzikanta Vladimíra Vytisky zdobí dřevěné činely a buben. O kus dál jsme objevili „zátiší“, které najdete snad na každé venkovské zahradě: hranici z naštípaných polen. Tahle hromada dřeva je však na rozdíl od těch obyčejných barevně pojednaná. Každá výseč a špalek jinou svítivou barvou.

Mezi zahradními artefakty ze dřeva upoutají upravená torza stromů
Mezi zahradními artefakty ze dřeva upoutají upravená torza stromů

Torza starých stromů

Taková uschlá jabloň není k zahození, je to skoro stejné jako byste měli na zahradě dřevěný artefakt. V zimě se hodí na zavěšení krmítka, v létě se na zajímavě tvarovém torzu stromu pěkně vyjímají květináře s petúniemi či muškáty. Jiní majitelé zase nechají krásný suchý kmen ležet na zahradě, případně jej osázejí květinami.

Totem už chce kolem sebe dostatek prostoru
Totem už chce kolem sebe dostatek prostoru

Dřevo a zub času

Asi nejkrásnějším dřevěným zážitkem byl pro nás stůl ze starých fošen pocházejících z lávky, která byla nestejnoměrně ochozená a doslova prošlapaná tisíci kroky. Stál v centru obývacího pokoje sochaře Josefa Nálepy, který měl to štěstí, že kdysi po téhle lávce každý den chodil do školy. A pak, když lávka dosloužila a nahradila ji nová, betonová, si z ní udělal stůl. Podle slov výtvarníka je dřevo, které má „fousy“, tím nejinspirativnějším materiálem pro tvorbu artefaktu. Nemyslel tím jen řezbářsky pojednané monolity na způsob totemu (s více či méně standardní podobou – od toho indiánského až po květinově laděnou alpskou hvězdici), ale fantazijně pojaté a proměněné zahradní artefakty ze dřeva. Z letitých fošen může vzniknout i zahradní lavička, ohrazení záhonu nebo jiné originální doplňky.

Nezaškodí trochu hravosti
Nezaškodí trochu hravosti

Dřevěný šnek a hlava genia

Půvabná je metamorfóza dřevěného „nádoru“ vyrostlého na bříze, kterou podle vyprávění majitelky cestáři skáceli za plotem domu, kdy bydlí. Ten se posléze proměnil ve šneka – stačilo se jen tvořivě podívat na jeho tvar a pak ho domalovat svítivými barvami. To paní Mašková ze Sobotky u Jičína naopak v nádoru na uschlém smrku rozpoznala mozek neznámého genia – stačilo ho jen vysvléci z kůry, jemně přeleštit, přelakovat a postavit na to správné místo – tedy na skalku – ale pěkně prosím: vzhůru nohama… Ze špalku můžete mít samozřejmě i permoníka, z napůl vykotlaného kmene vyplaveného povodní z řeky se stane žardiniéra. A samozřejmě – pokud máte nejen výtvarného ducha, ale i trochu řemeslného fortele, nic vám nebrání v tom, vyrobit si zdrobnělinu lidové zvoničky nebo středověký dobývací prak. Ale to už jsme u početného bratrstva českých kutilů. Jejich zahradní artefakty ze dřeva překvapí, pobaví i pohladí po duši.

TEXT:RADKA BOROVIČKOVÁ

FOTO:ZDENĚK ROLLER

 

 

 

 

 

Podobné články v internetu: