Fanfán tulipán - Zahrada

Fanfán tulipán

Fanfán tulipán

Tulipány zkrášlí i kompozici dřevin
Tulipány zkrášlí i kompozici dřevin

Velký zvonovitý květ, výrazná barva a vyšší vzrůst předurčují tulipány k výsadbě na jakémkoliv typu zahrady – hodí se na skalku, do předzahrádky, ale i do rabata pod kvetoucí třešeň. Půvabná je i smečka tulipánů volně vysázená do trávníkové plochy.  

 

Tulipány do české zahrady patří odedávna
Tulipány do české zahrady patří odedávna

Výsadba z tulipánů může mít bezpočet variant – česká klasika je červený tulipán vysazený před nízkým plaňkovým plůtkem. Stejně idylicky působí u horské chalupy  na volně ložené kamenné terásce. Interesantní je i jarní hnízdo vytvořené z několika různě barevných tulipánů s doprovodem dalších cibulovin, třeba modřenců.

Na zahradách se nejčastěji potkáváme s tulipánem lesním a tulipánem zahradním. Pokud zatoužíte uvidět neobvyklá aranžmá a nové odrůdy tulipánů vypravte se do Dendrologické zahrady v Průhonicích u Prahy, která je známá jejich početnou sbírkou. Od konce dubna tu můžete obdivovat tulipánové louky, pestrobarevné záhony i rabata pod stromy osázená různobarevnými tulipány v kombinaci s dalšími cibulovinami.

Tulipány v průhonické Dendrologické zahradě
Tulipány v průhonické Dendrologické zahradě

Obři a trpaslíci

Během prohlídky rychle zjistíte, že existuje nepřeberné množství druhů tulipánů – některé jsou nízké a hodí se hlavně do skalek či nádob, další dosahující až výšky devadesáti centimetrů nejlépe vyniknou jako solitér na trvalkovém záhoně.

IMG_8619I barevná pestrost tulipánů je neuvěřitelná: od bílé až po  skoro černou. Existují jednobarevné, pestrobarevné a různě žíhané kultivary. Tvar květu může být miskovitý, zvonkovitý nebo hvězdicovitý. Květní lístky mohou být lesklé nebo hedvábně matné. Ovšem králem je ohnivě červený tulipán se žlutou kraječkou.

IMG_7208Trendem jsou plnokvěté tulipány nebo naopak květy se zašpičatělými okvětními lístky podobnými lilii. Zajímavé jsou drobnější, ale zato vícekvěté tulipánky, které se hodí na skalku.

IMG_4409

Skalka s tulipánky

Skalkové druhy jsou vždy nižší
Skalkové druhy jsou vždy nižší

K nejznámějším vícekvětým tulipánům patří žlutě kvetoucí tulipán nízký, vysoký jen patnáct centimetrů. Je mimořádný tím, že má na jednom stvolu více zlatě zářících sluníček. Jasně červeně kvetoucí kultivar Tulipa praestans Fusilier je ještě ranější. Překvapí nejen vícekvětostí, ale i barvou květů. Vynikne, když je vysazený samostatně.

 

Tulipány chtějí dostatek slunce
Tulipány chtějí dostatek slunce

Místo pro tulipány

Tulipán jako součást výsadby v korytech chce kvalitní zeminu
Tulipán jako součást výsadby v korytech chce kvalitní zeminu

Tulipánům svědčí slunná nebo mírně přistíněná stanoviště. Potřebují propustný substrát s vysokým obsahem písčitých částic, aby se v něm nezadržovala voda a cibule nehnily. Majitelé zahrad na těžkých půdách by jim proto měli dno jamky, do které cibuli vkládají, vysypat drenážním materiálem.

 

Rozkvetlá větvička ozdobí vázu jen na krátko, ale stojí za to
Rozkvetlá větvička ozdobí vázu jen na krátko, ale stojí za to

Tulipán a malovaný džbánek

Kytice tulipánů je jarní klasika. Jinak vyzní ve skleněné váze, která zdůrazní i jejich stonky, jinak v babiččině malovaném džbánku, do kterého jsme tulipány pokusně naaranžovali my. Před úpravou ponechte tulipány dvě hodiny mimo vázu  – květy a stonky pak půjdou lehce ohnout, aniž by se zlomily. Aranžmá se bude den ze dne měnit – jejich stonky totiž nepřestávají růst ani ve váze.

Zahradní a botanické tulipány

Odrůda Purple Lady
Odrůda Purple Lady
Odrůda Zurel
Odrůda Zurel

Existuje  patnáct skupin tulipánů, které se dělí na dvě základní skupiny: zahradní a botanické. Skupina zahradních tulipánů zahrnuje na jedenáct druhů, botanických čtyři druhy. Botanické druhy se hodí do skalek a nemusejí se vyjímat ze země – zahradní druhy je lépe v červnu vyndat ze země.

Botanický druh tulipán planý
Botanický druh tulipán planý

NAŠE RADA

Tulipány vydrží déle svěží, pokud do vody přidáte výživu pro řezané květiny. Vadnoucí tulipány oživíte seříznutím stonků nebo je nechte několik hodin ponořené ve vodě.

I kombinace s modřenci vypadá hezky
I kombinace s modřenci vypadá hezky

Text: Radka Borovičková

Foto: Zdeněk Roller

Podobné články v internetu: