Hydroponie jahod na balkoně

Hydroponie jahod na balkoně

Jahody chutnají i zdobí
Jahody chutnají i zdobí

Rádi si pochutnáváte na jahodách a přemýšlíte i nad jejich domácím pěstováním? Baví vás zkoušet při zahradničení nové věci? A už jste slyšeli o výhodách hydroponie a rádi byste s ní doma začali?

Hydroponie je věda, ale dá se zvládnout doma
Hydroponie je věda, ale dá se zvládnout i doma

Pokud jste alespoň na jednu z otázek odpověděli kladně, čtěte dál! Jahody lze pěstovat hydroponicky i běžném domácím prostředí. Stačit vám k tomu bude základní vybavení pro hydroponické pěstování, sazeničky nebo semínka jahod a trocha trpělivosti. Pojďme se podívat, jak hydroponie jahod v praxi vypadá.

Díky domácí hydroponii můžete mít chutné jahody na stole po celý rok
Díky domácí hydroponii můžete mít chutné jahody na stole po celý rok

Jak začít? Nejprve si vyberte vhodnou odrůdu

Druhů jahod je samozřejmě celá řada – v podstatě se ale dělí  na dva typy. První nese plody pouze v létě, druhý po celý rok. Záleží na vás, zda chcete jahody pěstovat hydroponicky opravdu jen na balkóně, nebo zda jim pořídíte umělé osvětlení a budete je mít uvnitř. V druhém případě rozhodně doporučujeme zvolit druhou variantu – budete tak mít čerstvé jahody na stole klidně každé cca 3 měsíce.

Při domácím pěstování jahod se doporučuje pořídit si některou z odrůd odolných proti nemocem.  Pokud se rozhodnete pro hydroponii, nemusíte se tímto doporučením řídit. Jelikož nebudete jahodníky  pěstovat v hlíně, redukuje se do velké míry pravděpodobnost, že se k vašim rostlinkám choroboplodné zárodky dostanou. Pokud tedy uvažujete o pěstování nějaké choulostivější či náročnější odrůdy (a to se netýká jen jahod), je hydroponie skvělou volbou.

Při hydroponickém pěstování doporučujeme začít od semínka
Při hydroponickém pěstování doporučujeme začít od semínka

Je lepší pořídit si semínka, nebo sazeničky?

Pokud plánujete pěstovat jahody hydroponicky, doporučujeme vám poohlédnout se spíše po semínkách. Semínko jahodníku nechte vyklíčit na vlhkém materiálu (třeba vatě nebo ubrousku) a pak  ho vysaďte do hydroponické nádoby se substrátem. Kořeny by měly dosahovat do živného roztoku, ale nesmí v něm být ponořeny úplně celé! Pěstovat hydroponicky jahody ze sazeniček  je samozřejmě možné, ale měli byste dodržet následující postup: rostlinku důkladně očistěte od hlíny a kořeny properte ve vodě. Porušené kořeny určitě odstraňte. Po přesazení do hydroponické nádoby nebo systému bude chvíli trvat, než si jahodníky přivyknou na nové prostředí.

Do hydroponických nádob je možné vložit i sazeničky
Do hydroponických nádob je možné vložit i sazeničky

Při hydroponii nebudou listy jahodníku zahnívat

Pokud už něco o pěstování jahod víte, jistě nyní zajásáte. Jahody jsou náchylné k řadě chorob – především trpí hnilobou listů a mohou být napadeny i řadou virů. Vzhledem k tomu, že se při hydroponickém pěstování  listy jahodníku nebudou stýkat s hlínou, ale jen se sterilním substrátem (keramzitem, kokosem, perlitem…) tyto problémy nehrozí. Rostlina čerpá veškeré živiny skrz kořeny, které jsou namočeny v živném roztoku.

Tak jako u každého hydroponického pěstování platí pravidlo, že rostlina dostane jen to, co do roztoku vložíte. Pokud tedy přemýšlíte o pěstování jahod v bio kvalitě, vyvarujete se  používání  pesticidů a herbicidů.

Při hydroponii nehrozí rostlinám plísně ani choroby
Při hydroponii nehrozí rostlinám plísně ani choroby

Hydroponie a domácí pěstování jahod jsou skvělou dvojicí, která se k sobě výborně hodí. Umožní vám pěstovat jahody efektivně a bez nebezpečí nemocí. Chcete se dozvědět o hydroponii více? Stáhněte si zdarma e-book, ve kterém se dozvíte více.

    Dobře fungující hydroponický systém: větší výnosy a méně starostí
Dobře fungující hydroponický systém: větší výnosy a méně starostí

Podobné články v internetu: