Jak na zahradě pěstovat lebedu, aby si u vás lebedila?

lebeda

Toužíte po trochu jiném špenátu nebo si chcete obohatit saláty? Vedle mangoldu můžete sáhnout po divokém špenátu, což je jen jiný název pro lebedu zahradní a další druhy této rostliny. Oblíbená u nás byla v minulosti, ale nahradili jsme ji moderním špenátem. Přesto je její pěstování jednoduché, jde totiž o rostlinu zcela nenáročnou. Navíc vám sama vysemení.

Impozantní lebeda s funkcí okrasnou i užitkovou

Lebeda zahradní (Atriplex hortensis) je víceúčelovou rostlinou, kterou jsme v posledních desetiletích opomíjeli. Při slově „lebeda“ si představíme spíše plevel a práci, než osvěžující listovou zeleninu s mnoha možnostmi využití a v několika barevných variantách listů, které dokonale oživí naše misky i talíře. Patří do čeledi laskovcovitých.

Naše prababičky znaly lebedu zahradní jako divoký špenát. Pokud sáhneme po barevné variantě, osvěžíme zahradu i zajímavými tóny červené. I barevná varianta se dá konzumovat. Lebeda, i ta šlechtěná, snadno zplaňuje do přírody. Nabídne spoustu výživných látek a tělu prospěšná rostlinná barviva.

 

lebeda v herbáři
Lebeda v herbáři

Vhodná do permakulturních zahrad

Lebeda se stává oblíbenou mezi současnými vyznavači permakulturního pěstování. Proč? Na svém stanovišti může fungovat i několik, neboť sama vysemení, je nenáročná a na stejném místě dokáže po několik let nabídnout stejně kvalitní úrodu. Před sklizní zahradu zkrášlí a samotný záhon chrání před vysycháním. Dorůst totiž umí i do dvou metrů.

Vysejte ji na sluníčko a na dost velký záhon

Kam s lebedou? Nijak pro ni půdu připravovat nemusíte, tedy nijak složitě. Je rostlinou, která si poradí v podstatě všude. Ale sluníčko ráda přivítá na svých listech. Počítat musíte s rostlinou rozložitou a vysokou, proto jí v zahradě věnujte velký záhon. Jestliže dost místa nemáte, nevadí. Můžete ji sklízet postupně seřezáváním mladých výhonků.

S bramborami si nerozumí

Čemu byste se určitě měli vyhnout, je výsev v blízkosti brambor. Proč? Tlumí totiž jejich růst. I proto se lebeda coby plevel likviduje mezi bramborovými řádky přednostně. Šlechtěná lebeda zahradní a další kultivary by navíc bramborám stínily. Pokud ji chcete nechat vykvést a vysemenit, je nutno jí poskytnou oporu.

lebeda semenáček
Lebeda semenáček

Výsev je nejlepší v březnu. Ale ani v květnu není nic ztraceno

Lebedu je možné sít rovnou na konečné stanoviště, nejlépe v březnu. Vyklíčí ale poměrně rychle, takže výsevem v chladnějších dubnových dnech rozhodně nic nepokazíte. Pozdější výsevy velmi rychle vybíhají do květu. To ale pěstování nebrání – pokud růst uhlídáte a včas rostliny sklidíte. Nejkvalitnější bývají listy z rostliny vysoké cirka 50 cm.

Jakmile totiž rostlina začne kvést, dostanou listy nahořklou chuť, navíc začnou být tuhé a jejich celková plocha se zmenší (jakou ostatních rostlin ženoucích do květu. Šťavnaté listy se dají sklízet již asi 40 dní od vysetí semen – samozřejmě podle počasí.

Lebeda sice nepotřebuje mnoho vody, ale vzhledem k vývoji klimatu v posledních letech je nutné zalévat i ji. Pozor však na přemokření, v permanentním vlhku se na lebedě snadno uchytí plísně. Přece jen má listy s velkou plochou, a tak je potřeba vláhy vyšší. Co se hnojení týká, v počátku růstu bude vděčná za zálivku organickým hnojivem s množstvím dusíku. Později už nepřihnojujte.

Květ lebedy
Květ lebedy

Jak se lebeda sklízí? Možností je více

Lebeda se dá sklízet průběžně, kdy jen postupně berete nové výhonky, kdykoliv na ně máte chuť. Anebo necháte tuhle rostlinu dorůst její plné velikosti a před vyhnáním do květu ji seříznete celou. Pokud stojíte o semena, lebedu podepřete a nechejte volně vysemenit. Jde o rostlinu poměrně vysokou, takže pro účely semenaření ji vysaďte do opravdu velkého prostoru.

Aby lebeda vyrostla následující rok sama, nesmíte záhon zrýt. Jen sklidit starou rostlinu a okolí odplevelit – aby se semínka rytím nedostala příliš hluboko. To byste se lebedy dočkali až po následujícím rytí. Možná vezmete „na milost“ i plevel lebedu. I její listy jsou totiž v salátech výtečné. Ponechávejte ji však jen tam, kde nemáte a v další sezoně neplánujete brambory.

Podobné články v internetu: