Jak si doma vypěstovat avokádo z pecky? A bude plodit?

avokádo pěstování

Chcete mít doma zajímavý keřík nebo stromek s krásnými podlouhlými listy a hlavně snadným pěstováním? Vyzkoušejte avokádo. Dokonce ho nemusíte ani pořizovat v květinářství či zahradnictví – stačí jen nechat naklíčit pecku z běžně koupeného avokáda. A pak zasadit. Zvládne to i začátečník, protože avokádo je velmi životaschopné.

Jak vybrat správné avokádo a pecku

Pokud plánujete pěstování avokáda z pecky, je nutné si nejprve avokádo pořídit. Vyberte jich více, abyste měli více šancí, že pecka vyklíčí. Avokádo by mělo být nepoškozené, bez známek hniloby nebo plísně. Doma jej nechte dobře dozrát do měkka a pak pecku opatrně vyjměte, důkladně očistěte od dužniny, aby neplesnivěla. Připravte si alespoň dvě zdravě vypadající pecky avokáda.

Jak naklíčit pecku z avokáda

Pecka z avokáda se dá klíčit buď v substrátu, nebo ve vodě. V obou případech musí být ponořena jen z cirka poloviny – a vždy nasměrována špičkou nahoru. Pokud by byla pecka kulatá, její spodní část poznáte podle světlejšího zbarvení. Klíčící semínko potřebuje teplo a méně světla, dostatečnou vlhkost.

klíčit avokádo

Pokud zvolíte substrát, je nutné jej udržovat stále vlhký, ale přitom odvětrávat, aby se na něm neusadila plíseň. Klíčení ve vodě je o něco snazší, voda přece jen ubývá pomalejším tempem ze skleničky než ze substrátu. Kdykoliv budete dolévat vodu, musí být vlažná a odstátá, nikdy přímo z kohoutku.

Aby byla pecka ponořena ve vodě jen z necelé poloviny, je dobré do ní opatrně zapíchnout špejle nebo párátka a posadit ji na skleničku, do níž budete vodu pravidelně dolévat, sem tam vodu úplně vyměníte. Pecka z avokáda klíčí až šest týdnů. Pokud nevyklíčí do dvou měsíců, není životaschopná. Celou dobu dbejte na to, aby klíčení probíhalo v teple (nad 20 stupňů) a ve stínu.

Kdy zasadit semenáček a do čeho

Jakmile má pecka avokáda výhonek s alespoň dvěma lístky a husté kořínky, může semenáček do květináče. Klidně však nechte rostlinku udělat až 4 lístky, než ji přesunete do zeminy v květníku. Ten musí být vysoký, protože kořen směřuje převážně dolů, nerozptyluje se tolik těsně pod povrchem, jak to známe od jiných pokojovek.

avokádo semenáček

Substrát volte kvalitní, může být jak pro citrusy, tak univerzální pro pokojové rostliny. Květník samozřejmě musí mít odtokové otvory. Nejlépe ještě i drenážní vrstvu vespod – a o to vyšší by měl zase ještě být. Při volbě místa pro pěstování myslete hlavně na to, že avokádo je náročné na vyšší vzdušnou vlhkost.

Jak pěstovat avokádo

Pěstování avokáda je naštěstí velmi snadné. Přes léto smí být na balkoně nebo terase, přes zimu klasicky v interiéru. Ale letnění venku rozhodně nevyžaduje. Přes sezonu je vhodné jej dostatečně hnojit a zalévat, přes zimu jen mírně zalévat. Vždy ale udržovat vyšší vlhkost (takže pozor na radiátory a vzduch v bytě, když se topí – myslete na zvlhčovače).

Rostlinku si tvarujte podle toho, zda stojíte o stromek nebo o keřík. Čím víc ji budete zaštipovat, tím lépe se bude větvit. Obráží snadno a ochotně, na zásahy v podobě stříhání, řezu není nijak přehnaně citlivá. V přirozeném prostředí je avokádo poměrně velkou rostlinou. V bytě bude mít omezený prostor v květníku, proto ani tolik nenaroste.

avokádo rostlina

Bude doma pěstované avokádo někdy plodit?

Vlastních plodů můžete dosáhnout. Ale rozhodně ne „zadarmo“. Avokádo potřebuje jak stabilně teplé prostředí (okolo 25 stupňů), tak stabilně vysokou vzdušnou vlhkost. Proto pěstování pro plod není v běžném českém interiéru nijak efektivní, a už vůbec ne snadné. Ale pokud vám stačí jeho dekorativnost a přítomnost bujného zeleného keře v interiéru, budete nadmíru spokojeni.

A co když vyklíčí více pecek? Můžete je třeba darovat, již zasazené v květníku.

Podobné články v internetu: