Jak si na zahradě vypěstovat ořechy – vlašské

Jak si na zahradě vypěstovat ořechy – vlašské

Ořešák je zejména na podzim výraznou dominantou zahrady
Ořešák je zejména na podzim výraznou dominantou zahrady

Navzdory dlouhé tradici se v posledních desetiletích ořechy z českých zahrad spíše vytrácely. Velké lískové keře nebo statné ořešáky zabírají mnoho místa, vrhají velký stín, a hlavně na podzim zaneřádí zahradu spoustou listí.  

Nicméně, s nástupem kultu superpotravin a se zjištěním, že ořechy jsou vlastně nutriční poklad, se zase začínají tyhle dřeviny do našich zahrad vracet. Teď už si je však vysazujeme jinak. Jednak do míst, kde stojíme o jejich stín, také tam, kde jsme schopní listí snadno posbírat sekačkou nebo si ho přifouknout vysavačem na listí. A volíme nové odrůdy, které dovedou plodit i při nižším vzrůstu.

Takže: jak si na zahradě vypěstovat ořechy? Nejde o nic složitého, stačí splnit několik základních podmínek – správně vysadit, pravidelně přihnojit a na podzim se postarat o spadané listí. V létě je občas nutné udělat tvarovací nebo později bezpečnostní řez. A to je vlastně vše. Pojďme se na pěstování ořechů podívat podrobněji.

Pohled do majestátní koruny
Pohled do majestátní koruny

Odrůdy vlašských ořechů (ořešáku královského)

Ano, jsme zvyklí klasickým zahradním ořechům říkat vlašské, správné pojmenování stromu však je ořešák královský. Má mnoho odrůd, které se od sebe liší jak velikostí a tvarem stromu, tak velikostí a tvarem plodů, včetně tvrdosti skořápky. Podívejme se na ty z nejčastěji pěstovaných a vhodných do českých podmínek.

Bujně rostoucí ořešáky jsou Apollo, Jupiter, Saturn (růst je až velmi bujný), Seifersdorfský, Sychrov, Victoria. Naopak středně bujně rostou ořešáky Bohumil, Lake, Mars nebo Vilém. Některé ořešáky tvoří korunu širokou, což je například Mars. Anebo korunu polovzpřímenou, která se hodí i do menších zahrad – tím je třeba Vilém.

Dozrávající ořechy
Dozrávající ořechy

Koruny ořešáků jsou také různě husté. Vyloženě řídkou korunu čekejte u odrůdy Saturn. Naopak hustá koruna je vlastní odrůdám Vilém nebo Mars. Pokud byste se chtěli rozhodovat podle velikosti ořechů, tak mezi největší plody se řadí plody ořešáků Bohumil anebo Victoria.

Jak pěstovat ořešák královský

Jako u každého stromu a keře je nejdůležitějším předpokladem úspěšného pěstování zejména správná výsadba. Na správné místo a správným způsobem. Ořešák je náročný na světlo, proto jej nesaďte blízko budov. Jednak by vám rostl za světlem, tedy směrem od budovy, jednak by dalece sahající kořeny mohly stavbu poškodit.

Zralé zdravé plody
Zralé zdravé plody

Ořešák je také náročný na živiny, takže je vysazujte do větší jámy vysypané zeminou smíchanou s kompostem. V kyselejších půdách dodejte do jámy i vápno. Právě nedostatek vápna někdy ořešáky zbytečně oslabuje. Nejlepším obdobím pro výsadbu je podzim, sadit můžete ale i na jaře.

Vzhledem k tomu, že ořešáky se prodávají nejčastěji jako špičák, tedy stromek, co tvoří nerozvětvený kmínek s vrcholovým pupenem, můžeme si založit korunku podle svého uvážení. Typická korunka je ve výšce 150 – 210 cm. Čím výše ji založíme, tím později se větve ořešáku skloní až k zemi.

V prvních letech udržujeme korunu volně rostoucí a s terminálem, která má 4 – 5 základních větví. Později už děláme jen bezpečnostní zásahy do koruny, kdy se větve skloní příliš nízko a omezují naše pohodlí při pohybu na zahradě.

Květy ořešáku
Květy ořešáku

Ořešák vyžaduje pravidelné přihnojení, nejlépe chlévskou mrvou. Obecně je známo, že ořech má rád maso. Takže pokud chováte užitková zvířata na maso, bude ořešák vděčný, když pod něj občas zakopete vnitřnosti nebo peří.

Choroby a škůdci ořešáku královského

Ořešáky jsou většinou bez napadení škůdci. Ptáci jsou někdy schopní poškodit část úrody, něco si odnesou veverky, pokud je máte v okolí. Pro ořešák jsou horší plísně, konkrétně antraknóza ořešáku. Ta způsobuje černání listů i plodů.

Antraknóza ořešáku
Antraknóza ořešáku

Jde o klasickou plísňovou infekci, které je možné se u mladých stromků bránit fungicidním postřikem s obsahem mědi. U starších stromů je účinnou obranou pouze prosvětlení koruny, aby byla vzdušnější. A nevysazovat ořešáky na podmáčená místa.

Důležité je také shrabat na podzim nebo brzy zjara opadané listí, ve kterém sídlí spory plísní další generace. Listí ořešáků je vhodné zlikvidovat, nikoliv kompostovat, protože ani kompostování nemusí spolehlivě zničit všechny spory.

Ořechy dozrávají právě včas, abyste je stihli dosušit a vylouskat na Vánoce
Ořechy dozrávají právě včas, abyste je stihli dosušit a vylouskat na Vánoce

Podobné články v internetu: