Jak si na zahradě vypěstovat šeřík

Jak si vypěstovat šeřík?
Jak si vypěstovat šeřík?

Posel opravdového jara, vůně, která se line celou zahradou, nádherná záplava různobarevných květů, sytě zelený keř nebo strom, to vše je šeřík. Snadno se pěstuje, roste téměř ve všech podmínkách a je dlouhověký. Pustit se do pěstování šeříků bude snadné. Mnohem těžší bude vybrat si z pestré nabídky barev a tvarů. Pojďme se podívat, jak se do pěstování šeříků pustit.

Osm set kultivarů

Šeříky jsou velmi oblíbenými rostlinami po celém světě, a tak není divu, že je dnes známo více než třicet různých druhů této dřeviny a přibližně osm set jejích kultivarů. Pro českou zahradu samozřejmě nelze vybírat ze všech, my se musíme soustředit na ty nejodolnější. Šeříky patří do čeledi olivovníkovitých, ale jejich nejodolnější odrůdy zvládnou i naše české zimy.

Šeřík vybíráme nejprve podle tvaru, který si přejeme pěstovat. V nabídce jsou nízké keře do výšky cirka půl metru, pak vyšší keře, které zaberou mnoho místa do šířky. Nebo se soustředíme na stromy, které jsou vysoké někdy až sedm metrů, ale zabírají jen celkem úzký prostor.

Vypěstovat šeřík je snadné
Vypěstovat šeřík je snadné

Na českém území se nejčastěji pěstuje šeřík obecný, pak také šeřík čínský nebo šeřík karpatský. Ty mají mnoho poddruhů a odrůd.

Nejmenší šeříkem je šeřík Meyerův, ten dorůstá do půl až jednoho metru. Nejčastěji u náspěstované šeříky jsou šeříky Prestonové, které dorostou do přibližně dvou metrů. Nejvyšší odrůdy jsou šeřík čínský nebo šeřík hyacintokvětý, které u nás dorostou i do čtyř metrů.

Pokud jsme si vybrali tvar celé dřeviny, můžeme přejít ke tvaru květů. Šeříky kvetou jednoduchými květy nebo jsou i plnokvěté odrůdy. Nakonec se soustředíme na barvu květů, kde je na výběr od bílé, přes smetanovou, růžovou, lila, až po temně fialovou.

Jaké místo vybrat pro šeřík?

Šeřík pěstujeme v podstatě kdekoliv. Je na lokalitu nenáročný, na půdní podmínky také. Snáší dlouhodobější sucho i přemokření. Stanoviště může být polostinné, stinné, ale i slunečné. Raději má neutrální až zásadité půdy, ale dobře poroste i v kyselejším prostředí.

Vypěstovat šeřík je snadné
Vypěstovat šeřík je snadné

Kdy je vhodné zasadit šeřík?

Sázení šeříku je vhodné během celé vegetační sezóny, ale přednostně volíme podzim či jaro. Podzimní výsadba umožní šeříku lépe zakořenit, takže během dalšího roku nebude nutné jej tolik zalévat. Jarní výsadba automaticky znamená pravidelnou zálivku až do podzimu.

Jak se sází šeřík?

Šeřík bude mít poměrně velký kořenový systém, až doroste své velikosti. A tak je nutné při hloubení výsadbové jámy rozrýt (nejlépe vidlemi) dno i stěny jámy, aby se kořenům lépe pronikalo do okolní půdy. Pokud žijete v oblasti se zásaditou půdou, dejte na dno jámy jen zeminu smíchanou s kompostem a důkladně prolijte.

Šeříky je vhodné mít před výsadbou namočeny po několik hodin ve vodě, aby kořeny dobře natáhly vlhkost – to se týká výsadby odkopků s prostými kořeny. Pak je sadíme do jámy, přihrneme zeminou a se šeříky zatřepeme, aby se zemina dostala všude, kam je potřeba.

Kontejnerovým sazeničkám nejprve rozmotáme kořeny, aby se v zemi neměly tendenci stále stáčet dokola – to by velmi zbrzdilo růst šeříků. Po přihrnutí ušlápneme a prolijeme, nakonec přihrneme zbytek zeminy, ale ten už neušlapáváme. Zem tvarujeme tak, aby při následném zalévání voda neodtékala.

Pokud jste v oblasti s kyselou zemí, věnujte šeříkům vápno, které smícháte s výsadbovou zeminou. A každé jaro jim dopřejte dávku vápna, kterou zapracujete do půdy okolo nich.

Vypěstovat šeřík je snadné
Vypěstovat šeřík je snadné

Zálivka a hnojení šeříku

Šeříky je nutné zalévat během prvních dvou let po výsadbě, později se o vodu postarají samy (pokud tedy nebudou panovat extrémní sucha, jako zažíváme několika posledních let). Pokud je sušší jaro, zaléváme i starší šeříky před násadou květů, aby byla bohatší a aby květenství déle vydrželo.

Ani na hnojení není šeřík náročný, na jaře mu stačí plné hnojivo, ale nutné to není. Mladým rostlinkám dopřejeme na podzim draselné hnojivo, aby si lépe připravily kořeny na zimu a mohly spolehlivě přezimovat.

Jakou péči vyžaduje šeřík?

O šeřík je nutné se postarat na jaře, kdy přivítá hnojení, ale také zálivku, pokud je jaro suché. Během kvetení je vhodné obírat odkvetlá květenství, aby se rostlina nevyčerpávala tvorbou semínek. Odmění se vám větším množstvím květů a delším kvetením.

Dalším bodem péče o šeřík je řez. Není nutný. Ale také není zakázaný. Pokud jej chceme tvarovat, směle se do toho můžeme pustit. Dobře snáší i radikální zásah, nejlépe v období těsně po odkvěty, kdy rostlina snadno zregeneruje ze spících oček.

Šeřík není náchylný na vymrzání, není nutné jej připravovat na zimu, pouze s výjimkou mladých rostlinek, které uvítají draselné hnojivo. Přezimuje i v mrazové kotlině.

Vypěstovat šeřík je snadné
Vypěstovat šeřík je snadné

Dá se šeřík množit po domácku?

Jestliže máte šeřík a chcete ho mít více nebo si jej chcete přinést od sousedů, bude to celkem snadné. Tento keř se totiž rozmnožuje mnoha způsoby: řízkováním ve skleníku, dále hřížením, odkopky, roubováním, očkováním anebo výsevem. A jistě vám alespoň některý z nich zdárně vyjde.

Hřížení uplatníte u keřů, odkopky také, u stromů se spolehněte spíše na řízkování. To se dělá během dubna, kdy si vyberete dřevité řízky s pupeny. Spodní konec namočíte do stimulátoru růstu a pak zasadíte do výsevního substrátu. Je nutné překrýt fólií a zajistit tak maximální vlhkost, případně přemístit do skleníku. Řízky zakoření, na podzim je zasadíte.

Vypěstovat šeřík je snadné
Vypěstovat šeřík je snadné

I šeřík trpí chorobami a škůdci

Pokud sadíte šeříky do trvale zamokřené půdy, mohou trpět zakrněním, kdy celý jejich růst je velmi pomalý, listy i květy se nevyvíjejí, jak mají. Podobný scénář může nastat i na velmi kyselých stanovištích. Jinými chorobami šeříky netrpí.

Škůdci si k šeříkům také umějí najít cestu. U nás jsou to zejména mšice. Dají se stříkat jak insekticidem, tak mýdlovou vodou nebo olejovým postřikem. Pokud volíme insekticid, tak vybíráme ty, co působí selektivně na mšice. Důsledně likvidujeme mravence, kteří si mšice na rostliny vysazují.

Podobné články v internetu: