Jarní cibuloviny – od sněženek k tulipánům

Jarní cibuloviny:  od sněženek k tulipánům

Botanické druhy tulipánů
Botanické druhy tulipánů

Pořiďte si letos na jaro lupu a zkoumejte ho spolu s námi krok za krokem ! Nepřijde sice dřív, ale o hodně víc si ho užijete. 

Lupa se vám bude hodit, když si najdete čas pozorovat jarní květy zblízka: objevíte spoustu zajímavých barevných odchylek a mutací, které vás pobaví a hlavně přesvědčí o tom, že každá kytka má svoji tvář. Samozřejmě, že pokud mluvíme o jaru, nevyhneme se skloňování slova: cibulka. Cibulkové jaro u nás má mnoho fází a každá z nich i jinou poetiku. Od sněženkově bílé až po tulipánovou červeň však mají cibuloviny (a jim podobné hlíznaté rostliny) dar šířit kolem sebe radost až zázračnou energii. Možná i proto, že umí vyrazit s takovým elánem, že naráz vykvete celý les či údolí. A je to stejně ohromující jako výstřel ze startovací pistole. Důvod je prostý: oproti ostatním květinám mají cibuloviny výhodu, že všechno, co potřebují k vyrašení, mají schované ve svém cibulkovém ranečku, z něhož je vytáhnou i s květy první teplejší paprsky slunce.

Bramboříky lze pěstovat i venku a rozkvétají velmi časně
Bramboříky lze pěstovat i venku a rozkvétají velmi časně

Cibulka a hlíza – kdo je kdo?

Víte, že vžité označení „jarní cibuloviny“ se kterým se často setkáváme, je nepřesné? Do této skupiny totiž patří vedle pravých cibulovin i rostliny hlíznaté. Kvetou sice stejně pěkně, ale neuškodí, vědět, kdo je kdo.

Krokusy alias šafrány mohou mít různé barvy
Krokusy alias šafrány mohou mít různé barvy

Pravé cibule vznikly přeměnou listů nebo listových základů. Jsou tvořeny dužnatými, vrstevnatě loženými šupinami hustě uspořádanými na podpučí (silně zkrácený stonek tvořící spodní část cibule), které mají za úkol chránit střed cibule, kde jsou uloženy základy stonku, listů a květů. Do této skupiny patří: hyacinty, tulipány, narcisy, sněženky, ladoňky, řebčíky, puškinie, ladoničky, modřence, snědky, bledule a kandíky.

Přechodem mezi cibulí a hlízou je cibulová hlíza, kterou mají např. šafrány (krokusy), ocúny a frézie. Vzhledově se cibulková hlíza podobá cibuli, ve skutečnosti jde o ztluštěnou bázi stonku bez dužnatých šupin a jeden až dva pupeny na vrcholu. Hlízy mohou být i kořenové, stonkové či oddenkové. K jarním hlíznatým rostlinám patří sasanky, dymnivky a talovíny.

Sněženky oznamují předjaří
Sněženky oznamují předjaří

Tajemství sněženek

V lednu a v únoru lámou zubaté ostří zimy dva osvědčení ledoborci: sněženky a hned po nich šafrány. Zejména sněženky se umí prosadit: pokud najdete místo, kde se jim daří (proslulá je třeba lokalita u Obříství), je to šok – rostou na ní statisíce bílých kvítků! Na první pohled jsou všechny stejné, ale když se sehnete, zjistíte, že každá je jiná. Jinak veliká a jinak skvrnitá. Však také v Anglii byly svého času pořádány hony na zmutované domácí druhy rostlin, mezi nimiž sněženky zaujímaly čestné místo. Odlišnosti jsou sice miniaturní, ale jsou. Některé skvrny na vnitřních lístcích sněženky mají tvar „vé“ či „u“, jindy jen dvou teček. Vzácně se najdou rostliny bez zelené skvrny či se žlutou skvrnou.

Jarní cibuloviny zahradu rozveselí
Jarní cibuloviny zahradu rozveselí

Už je to tady!

Po odkvětu sněženek a krokusů jaro nabírá na rychlosti. Ze dne na den vykvetou na úbočích potoků bledule, na zahrádkách ladoňky a modřence a spolu s nimi, kde se dá, ale hlavně v lese orseje, zběhovce, dymivky, křivatce, jaterníky, kokoříky, violky a plicníky. Hned za nimi či spolu s nimi rozkvétají sasanky, snědky, hyacinty a narcisy. Některé z nich – jako třeba sasanky či jaterníky se rozrůstají tak, že ovládnou rozlehlá prostranství nebo les. Pohled na jejich koberce je poetický a povznášející, a dal vzniknout speciální turistice českých milovníků jara, kteří se za květy putují do vyhlášených lokalit.  Z rozkvetlé louky se záplavou  květů se  radují stejně intenzivně jako milovníci sakur v Japonsku. (Na zprávy od vás, kteří znáte a navštěvujete vyhlášené lokality, budeme napjatě čekat a nejzajímavější záběry uveřejníme na našem webu.)

Tulipány nejsou náročné
Tulipány nejsou náročné

Malá tulipánologie

Jarní hitparáda vrcholí rozkvětem tulipánů, které kvetou od konce března až do poloviny května. Jejich stylizovaný trojcípý květ připomínající obrácený turecký turban si v 17. století na polštářky vyšívaly urozené vlámské dámy, v osmnáctém zdobil záda beraního kožichu sedlákům: tulipánům. Tulipán je veselý brach, který vykazuje známky velké životaschopnosti – ještě v 17. století měl jen přes sto sedmdesát bratříčků, jejichž počet se postupně rozrostl na třítisícovou armádu hybridů, kterou křížením stvořili evropští zahradníci. K tomu je „pan Tulipa“  dobrodruh, který umí napodobovat tvary jiných květin. Existují tak tulipány s roztřepenými okraji okvětních lístků, jimž se říká

Pestrost tvarů a barev tulipánů nezná mezí
Pestrost tvarů a barev tulipánů nezná mezí

papouškovité, i takové, které se podobají pivoňkám nebo liliím. Tento druh tulipánu se velmi případně jmenuje Merylin. Oblíbený dvoubarevný tulipán má též případné jméno: Plaisir.

Zahradnickou zajímavostí jsou historické „Rembrandtovy tulipány“, které byly dvoubarevné a  pěkně žíhané. Kdysi zdobívaly modro-bílé holandské vázy ve stylu fajáns, které měly hrdlo pro každý jednotlivý květ, a uplatnily se i na plátnech malířů. Bohužel  se už nepěstují, protože se zjistilo, že jejich žíhání způsobuje virové onemocnění, které je přenosné na další cibulky. Nicméně barevně podobní náhradníci (tzv. Darwinovy tulipány) zastanou stejnou parádu. Kuriozitou  je bílo zelený svatební tulipán, který může směle konkurovat růžím.

Naše rada

Jarní cibuloviny vysázené na velké ploše působí majestátně
Jarní cibuloviny vysázené na velké ploše působí majestátně

Výsadba jarních cibulovin

Cibuloviny se nejlépe uplatní ve skupinkách, přinejmenším v desítkách kusů, větší plocha potřebuje i přes sto rostlinek. Skupinky působí efektněji, sází-li se do různých tvarů – ledvina, ovál, řeka – naopak řady působí nepřirozeně. Vhodným výběrem druhů a odrůd (rané, středně rané, pozdní) si prodloužíte cibulkové jaro z týdnů na měsíce.

Bledulím svědčí polostín
Bledulím svědčí polostín

Na slunce či do stínu?

Na slunce, do kypré, živinami bohaté půdy sázejte hyacinty, tulipány, narcisy, modřence, krokusy a okrasné česneky. Ve stinných částech zahrady dobře prosperují cibuloviny lesního charakteru – talovíny, sněženky, sasanky, ladoňky, hyacintovec španělský a kandíky. Slunce či polostín a vlhčí břehy jezírek a potůčků vyhovují bledulím, řebčíku kostkovanému nebo česneku zlatožlutému.

TEXT:RADKA BOROVIČKOVÁ

FOTO:ZDENĚK ROLLER

Podobné články v internetu: