Jarní květinový koberec – primulky a tulipány

Jarní květinový koberec – primulky a tulipány

Pestrý koberec z tulipánů a narcisů
Pestrý koberec z tulipánů a narcisů

Jednotlivé fáze jara jdou tak těsně za sebou, že z jarních květů vzniká různorodý koberec barev a tvarů, v němž se přátelí modřence s krokusy a bledule s tulipány. Jarní květinový koberec však může být i jednodruhový, třeba jen z tulipánů či narcisů.

 

Místo souvislého koberce je dobré vysázet jakési rozptýlené barevné "obláčky"
Místo souvislého koberce je dobré vysázet jakési rozptýlené barevné „obláčky“

Do dlouhého průvodu jarních a předjarních květů patří sněženky a talovíny, sasanky, bledule, petrklíče a dymnivky… A pestrý koberec vytvoří také narcisy a tulipány, orseje a ladoňky.

Všechny ty drobné i větší jarničky kvetou téměř najednou a máme co dělat, abychom zmapovali místa jejich pobytu v přírodě a užili si je. Nejpůsobivější je, když obsadí celý les, který se na krátký čas promění v bleduloviště či sasankoviště.

Takový zázrak se ovšem na žádnou zahradu nevejde, ale zkuste si vytvořit kobercovou výsadbu z narcisů či tulipánů. Nebo z primulek.

Cibulnaté rostliny sázejte vždy nepravidelně a do skupin. V jedné skupině nemíchejte druhy, ale zachovejte skupiny jednoho druhu a barvy.

Kvetoucí koberec z primulek by měly na léto prorůst další druhy
Kvetoucí koberec z primulek by měly na léto prorůst další druhy

Koberec z primulek

Nemusíte je jako cibuloviny sázet v předstihu, protože již vykvetlé kultivary lákají ke koupi z výloh květinářství a zahradnictví už v únoru.

Proč si z nich nevytvořit malý koberec na místě, kudy často procházíte či přímo u domu. Okrasné primulky jsou kříženci, pocházející většinou ze šlechtění odolné prvosenky bezlodyžné. Tak jak nabírala na barevnosti, však svoji původní odolnost ztratila.

Časně kvetoucí prvosenky se snadno kříží a existují ve velké škále tvarů a barev. Jde o hybridy určené pro jarní výzdobu balkonů nebo střednědobé zpestření záhonů. Lze z nich ovšem založit i celá hnízda, či květinové koberce.

Primulky většinou pocházejí z dlouhodobého křížení prvosenky bezlodyžné. Původně mrazuvzdorný druh si v procesu šlechtění nezachoval všechny svoje charakteristické vlastnosti.

Ve venkovním prostředí  dlouhodoběji prosperují odrůdy primulí s kratšími stonky, méně masitými listy, kvetoucí žlutě nebo modře.

Primulky mohou prosperovat i na balkoně, stačí když je nebudete nevystavovat slunci, udržovat jim vlhkou a kyprou půdu a pravidelně hnojit. Při nedostatečné nebo opomenuté zálivce však rychle usychají.

Vybrat si tu „správnou“ barvu z pestrobarevné nabídky není snadné. Některá zahradnictví výběr usnadňují tím, že nabízejí vyladěnou barevnou směsici.

Prvosenka bezlodyžná
Prvosenka bezlodyžná

Výsadba primulek

Ideální je vykopat zhruba patnáct centimetrů hlubokou jamku, pro výsadbu více rostlin podlouhlý žlábek. Vykopanou zem nakypřete a prohnojte. Nezapomeňte na závěrečné prolití zeminy vodou a až pak je čas na sázení.

Japonské vlhkomilné primulky
Japonské vlhkomilné primulky

Patrové prvosenky – prosperují u jezírka

Jejich poschoďovitá květenství vysoká padesát až šedesát centimetrů jsou nepřehlédnutelná. Rostliny vytvářejí velké kolonie a svědčí jim stanoviště na přistíněných záhonech či březích jezírek. Nejkrásnější a nejpočetnější skupina tzv. patrových prvosenek pochází z Himaláje a Číny.

Narcisy mohou lemovat keřovou výsadbu
Narcisy mohou lemovat keřovou výsadbu

Trsy narcisů

První narcisy začínají s kvetením již v březnu, poslední vykvétají v průběhu května. K nejzajímavějším patří kultivary s růžovými a červenými pakorunkami.

Trendem je nepravidelnost a přírodní vzhled. Sázejte proto celé trsy narcisů, kombinujete odrůdy s odlišným vzrůstem, tvarem a barvou květu.

Tradiční a cenově dostupnější odrůdy můžete doplnit dražšími – plnokvětými, vícekvětými nebo barevně výraznými.

Řeka tulipánů

Výrazně kvetoucí tulipány nelze přehlédnout a čím víc je jich pohromadě, tím mohutnější efekt. Působivá je jednobarevná či barevně harmonická výsadba. Skupinky působí efektněji, sázejí-li se do různých tvarů – ledvina, ovál, řeka.

Vhodným výběrem druhů a odrůd (rané, středně rané, pozdní) prodloužíte trvanlivost cibulkového koberce z týdnů na měsíce.

 

Koberec tařic, tařiček a floxů
Koberec tařic, tařiček a floxů

Jak zamaskovat holá místa

Po odkvětu cibulovin se mohou na záhonech objevit holá místa. Abyste je zamaskovali, vysaďte spolu s cibulovinami i půdopokryvné trvalky.

Na slunných stanovištích to může být štěničník nebo mateřídouška, kakost či dlužicha. Ve stínu cibuloviny kombinujte s kopytníkem nebo vrbinou.

Mezi narcisy se dobře vyjímají modré plicníky
Mezi narcisy se dobře vyjímají modré plicníky

Výsadba cibulovin

Cibuloviny se vysazují v září až říjnu, aby do zimy dobře zakořenily a na jaře vykvetly. Cibulky sázejte třikrát hlouběji, než je jejich příčný průměr. Pro cibulnaté rostliny jsou nejvhodnější půdy hlinitopísčité, tedy střední a lehčí.

Modřence se samy snadno množí a šíří
Modřence se samy snadno množí a šíří

Meandry z modřenců

Sytě modrá barva modřenců zajímavě kontrastuje s barvami tulipánů, narcisů a prvosenek, které kvetou v odstínech žluté, oranžové a červené barvy.

V holandských parcích imitují modřence modř řeky, nebo se z nich tvoří meandry mezi stromy.

Něco podobného lze vidět i v Dendrologické zahradě v Průhonicích, kde zahradnicí každoročně vytvářejí z jarních cibulovin fantazijní scenérie.

 

Koberec křehkých dymnivek nekvete dlouho
Koberec křehkých dymnivek nekvete dlouho

Dymnivky jako doplněk

Cibuloviny lze doplnit výsadbou dymnivek jejichž koberce jsou hojné v lesích, ale daří se jim i na zahradách.

Dobře se doplňují se sasankami hajními i modře kvetoucími sasankami rozkošnými, jaterníky, narcisy a primulemi.

Modrý koberec sasanek rozkošných
Modrý koberec sasanek rozkošných

Text: Radka Borovičková

Foto: Zdeněk Roller

Plicník a tulipány
Plicník a tulipány
Spíše letní koberec kopretin a orlíčků
Spíše letní koberec kopretin a orlíčků

Podobné články v internetu: