Květná zahrada v Sudetech

Květná zahrada u sudetského statku

KVĚTNÁ ZAHRADA U SUDETSKÉHO STATKU

V létě tu všechno kvete

Na návštěvu zahrady v severočeských Kravařích jsme dorazili v době, kdy dokvétaly azalky a začaly kvést okrasné řebříčky, porosty kontryhelů, zvonků, šanty a kuklíků.

Na střeše garáže kvetou kniphofie, mateřídoušky i několik odrůd levandulí

A protože barevnou zahradu s trvalkovou výsadbou s rozrostlými polštáři kopretin a krásnooček, třapatek a silenek nepotkáte každý den, řekli jsme si hned za plotem: konečně jiná, květná zahrada. Ne zcela zarostlé plochy mezi trvalkami sice naznačovaly, že sázet se začalo před pár lety (konkrétně před pěti) ale zato s profesionálním nasazením, technikou a přemýšlivými zahradníky. Rozlehlý pozemek lemuje klasický plaňkový plot, u kterého rostou kaliny a azalky. „Okolní zeleň luk, starého jabloňového sadu a listnatých hájů vytváří hezkou pohledovou kulisu, by bylo škoda zastiňovat pásem keřů,“ říká majitel.

 

Květná zahrada má jednotlivé partie laděné do jednoho barevného tónu

Květná zahrada zve k procházce

V totálně vybydleném a patnáct let neobývaném patrovém sudetském statku, zdejší zemědělci léta chovali krávy. Mezitím zahrada zarostla džunglí náletových dřevin – topolů, olší a vrb. „Dařilo se jim tu, pozemek je vlhký a kamkoli jsme kopli, začala prýštit voda,“ vzpomíná pán domu, který si na vyklučení a založení zahrady přizval odborníky. Volba padla na zahradnickou firmu Jiná zahrada a ing. Jiřího Bartoše, který nás zahradou provázel.

„Už během odvodňovacích prací jsme navrhli rozdělit pozemek na několik odlišných částí.“ A tak u patrového sudetského statku postupně vznikla květná zahrada, rododendronová zahrada, vřesoviště a jezírko.

Žluté žebříčky u domu

Těsně u domu okouzluje rozkvetlý řebříček, oměje, pupalky, čechravy, mandloně a zimolezy. „Sázeli jsme tu ve staročeském stylu, který upřednostňuje žlutou a modrou,“ usmívá se zahradník. Následují plochy, kde je výsadba rozdělené podle barev: procházíme partiemi s růžovou a fialovou třapatek a hvozdíků, následuje červeno-oranžová a nakonec zase žlutá. „Barevné celky se setkávají – komponovali jsme je tak, aby se střídaly jarní květy s letními,“ vysvětluje odborník.

Květná zahrada v létě rozkvétá kombinacemi silenky, gailardie, veigelie, tavolníky, fysostegie, ozdobnice pro trochu zeleně a pokryvné růže.

Starou sušárnu ovoce majitelé citlivě zrekonstruovali

Anglická nebo česká květná zahrada?

Aby záhony nevypadaly ploše, vysadili nad nimi zahradníci patro ze stromkových růží, které připomínají bohatost a poezii anglické zahrady. „Však se také česká zahrada v mnohém anglickým podobá,“ říká zahradní architekt. „Angličané si ji však rozčlení na několik menších. A dovedou ozdobně vysadit i zeleninu – květinový záhon olemují pruhem pažitky, vertikály vytvoří z fazolí.“

Výsadbu doplňují vyšší jehličnany, to aby byla zahrada zajímavá i během zimního období. „Vybírali jsme zakrslé formy, abychom dodrželi zásadu otevřeného prostoru vhodného pro trvalky,“ vysvětluje tvůrce zahrady. „Rozhodně by nebylo žádoucí, aby za nějakých sedm let začaly stromy utiskovat ostatní výsadbu a nabírat výšky kolem dvaceti metrů.“

Okolní dřeviny dokreslují celek zahrady

V zadní části zahrady, ve svahu nad statkem zůstaly původní vzrostlé stromy. Nyní mezi ně tu a tam zahradnická firma doplňuje „staré“ druhy ovocných stromů – mišpule, kdouloně, muchovník, maliny a rybízy.“

„Středoevropská příroda je poznamenaná poslední dobou ledovou, kdy spousta druhů ustoupila za Alpy a už se do naší přírody nevrátila, v tom se lišíme třeba od Severní Ameriky,“ vysvětluje zahradník. „Takže je u nás málo fialově a modře kvetoucích rostlin. Proto když takové rostliny vysadíte na zahradě, opravdu zaujmou.“ Zkuste to!

 

Husté výsadby má květná zahrada téměř bezúdržbové

Údržba trvalkové zahrady

Říká se, že údržba trvalkové zahrady je velmi náročná. Tomuto názoru odborník oponuje. „Samozřejmě, pokud si majitel přeje, aby rostliny vykvetly vícekrát do roka, musí se květy včas odstříhat a to nějaká práce je, ale vcelku se dá říci, že trvalková květná zahrada není o nic náročnější než túje a rododendrony obklopené trávníkem. Když se vhodně připraví záhony, můžete se kochat výsadbou i jinak, než se zády ohnutými při věčném pletí.“

Výhodné je použití geotextilie – některé rostliny naopak mají rády mulčovanou kůru, pro jiné je zase vhodnější kačírek. Při výběru trvalek vsaďte za odolné rody rostoucí i v naší přírodě: řebříčky, kontryhele, čistce nebo kakosty. Myslete na to, že trvalky nelze sázet jednotlivě, uplatní se až v zapojení. „Alespoň tři rostliny vedle sebe je minimum, ale pak se vám opravdu odvděčí výrazným barevným akcentem. Vhodnější je méně druhů, ale ve větším počtu.“

Na kačírkovém mulči keříky levandule zmohutní, ale plevel mezi nimi nevyroste

Zakládání zahrady

Největší chybou je při zakládání zahrady šetřit na projektu. Ten dá zahradě jednolitý ráz, a jestli majitel dokončí zahradu za rok nebo kvůli financím až za pět let, to je pak jedno, výsledek vždycky bude odpovídat očekávání. Běžná chyba je, že majitel zajede do jednoho supermarketu, něco vybere a zasadí, pak navštíví další, opět jej něco zaujme a pak se to snaží někam umístit a tohle opakuje několikrát. Nemáte nikde jistotu, jak ty koupené rostliny nakonec vyrostou a jestli se na vybrané místo vůbec budou hodit. Když pak majitel konečně pozve zahradního architekta, aby do jeho díla vnesl nějaký řád, už je výsledkem kompromis. Popravdě řečeno, zahradnických firem u nás vyrostlo až neuvěřitelně hodně a ne v každé pracují odborníci. Leckde se spoléhají na minimální sortiment, který ve velkém vysazují úplně všude: obvykle je to nějaká mochna, skalník, túje a tak pořád dokola.

Voda do zahrady rozhodně patří. Tady pomohl místní potůček.

TEXT:RADKA BOROVIČKOVÁ

FOTO:ZDENĚK ROLLER

Podobné články v internetu: