Malý soukromý park s nevšedními samorosty

Malý soukromý park s nevšedními samorosty

Na zahradě převládají konifery, přesto celek vypadá pestře
Na zahradě převládají konifery, přesto celek vypadá pestře

Co na tom, že tvůrci této zahrady jsou skalničkáři. Vytvořili zahradu působící spíše jako soukromý park a korunou jejich díla jsou nevšední dřevěné artefakty.

Kameny pocházejí z blízkého okolí
Kameny pocházejí z blízkého okolí

Manželé – skalničkáři z Českolipska přišli o původní zahradu. Dcera jim nabídla, aby se zehradnicky realizovali na jejím pozemku a výsledkem je neuvěřitelně krásná kompozice dřevin, jezírek, trvalek, misek s bonsajemi a unikátních dřevěných artefaktů. Pozemek krášlí kromě několika skalek i sukulenty, vystavené pěkně na očích na dvorku u domu, k němuž ze strany přisedá stará stodola zdobená tvarovanou hlohyní. Stodola je průchozí a vede jí cesta přímo do nitra zahrady, jejíž centrum tvoří zelené solitéry a několik skupinově vysazených dřevin. Tu a tam ční z trávy velké balvany.

IMG_7066„Prostor zahrady jsme chtěli s manželem rozčlenit a ozvláštnit, a mne napadlo, že mu k padesátinám koupíme jako rodina „skálu“ – velké balvany, které si on sám pak do zahrady zakomponoval,“ vzpomíná manželka. „Všechno se mi podařilo, jenom jeden kámen spadl, ale ono to vypadá naprosto přirozeně, tak jsem ho nechal ležet,“ komentuje svoji práci hlavní tvůrce zahrady, a my mu dáváme za pravdu.

Soukromý park se pyšní hned dvěma jezírky
Soukromý park se pyšní hned dvěma jezírky

V ráji jehličnanů

Při procházce zahradou nás zaujaly především početné jehličnany, z nich například smrk východní se štíhlými šiškami a jasně zářícími letorosty či modřín Kaempferův „Blue Rabbit“. Modřín, forma „Diana“, se vytahuje do štíhlé vysoké koruny. Za ním pak perfektně zapadá do okolí největší samorost, který jediný se na zimu nikam nestěhuje, protože by nebylo lehké s ním hnout. Přátelsky se k němu vine modřín variety „pendula“. Dlužno říci, že i obyčejné borovice lesní tu mají  ozdobnou funkci, neboť jsou vesměs zaštipované, aby jejich koruny zhoustly a získaly požadovaný tvar.

IMG_7095Jednu početnou a zajímavou skupinu vytvářejí dřeviny kolem seskupení čedičových sloupů. Není divu, jsme přece na Českolipsku, kde je několik čedičových lomů. Mezi dřevinami jsou tu a tam rozhozené hosty či nízké tavolníky, takže celkové vyznění zahrady není jednotvárné. Navíc díky souvislému trávníku a několika zajímavým lavičkám opravdu připomíná soukromý park – a to se o ni místo týmu zahradníků starají jen manželé, kteří vše vytvořili, a jejich dcera.

Oba manželé se kromě skalničkaření věnují i bonsajím
Oba manželé se kromě skalničkaření věnují i bonsajím

Posezení pod olší

Nevšední posezení z betonových prefabrikátů
Nevšední posezení z betonových prefabrikátů

Pokud se od vstupu zahrady podíváme přímo před sebe, navede nás řada tří vysokých tújí ke statné olši. Pod ní tvůrci zahrady vytvořili malé posezení ze stolku a stoliček na podstavcích z betonových prefabrikátů, doplněné sbírkou bonsají a kamenů na visutých policích.

Cestu k odpočinkovému místu lemují z jedné strany cypřišky, z druhé protáhlý pahorek skalky . Daří se na ní výsadbě šalvějí lepkavých a orlíčků, ale i žlutě kvetoucím mákům, zakrslým růžičkám, zvonkům, devaterníkům a polštářkům mateřídoušek. Skalka sousedí s malým jezírkem, které je z jedné strany zastíněné zelení vzrostlých dřevin a z druhé porostem ozdobnice.

Přesný postup, jak dřevo vybělit a nakonzervovat, je prý tajný
Přesný postup, jak dřevo vybělit a nakonzervovat, je prý tajný

Samorosty z potoka

Zahradu prosvěcují samorosty, které majitel sbírá po celý rok. Hledá je po okolních lesích, podél potoků a všude tam, kde se válejí staré stromy. „Něco jsem vyryl i ze země a pak očistil,“ vysvětluje majitel. Samorosty svou velikosti i tvary provokují fantazii: někomu připomínají pravěká zvířata, jinému zkameněliny, jinému obří květiny.

IMG_7116„Každý v nich vidí něco jiného,“ říká sběratel a dodává, že právě proto jim nedává žádná jména. „Jen jednomu z nich říkám „rozvinutý květ“, protože mi připomíná rozříznutý a rozvinutý květ prvosenky, ale nikomu ten název nevnucuju. Surové samorosty si vozím do dílny, přes zimu je čistím, bělím a impregnuju. Pak je natírám tenkou vrstvou laku, který se při deštích trochu naruší a dřevo tak získá patinu. A když se mi některý z nich nepodaří, tak ho rozštípu do kamen.“

IMG_7159Největší exponát váží minimálně metrák. „Tohle torzo vyvráceného kmene vrby jsem objevil asi kilometr daleko a dovalil do zahrady. Tehdy bylo asi deset centimetrů sněhu, takže to vypadalo, jako když si valím dříví na topení. Já jsem ale kmen nechal proschnout u kotelny, vyčistil a zpracoval,“ chlubí se sběratel.

Rostliny v suchém jezírku čerpají vláhu ze spodní vody
Rostliny v suchém jezírku čerpají vláhu ze spodní vody

Pár vychytávek

Hned za pozemkem teče potůček. Spodní voda je tedy velmi blízko povrchu a navíc se tady pod kopci může jakákoli vodoteč snadno rozvodnit. Obranou je „suché jezírko“ neboli mělký široký dolík zahloubený do terénu. Sem by při záplavě stekla velká část vody, soukromý park zůstane ušetřen. Navíc prohlubeň překlenutá můstkem a osázená po celém obvodu působí jako zajímavý terénní prvek.

Zákoutí u nevzhledné zadní zdi se po mírných opravách a vybudování krbu změnilo k nepoznání
Zákoutí u nevzhledné zadní zdi se po mírných opravách a vybudování krbu změnilo k nepoznání

K čemu by byla zahrada jen na koukání? Proto majitelka pozemku ponechala část skrytou za okrasnými stromy pro ryze účelovou část s několika ovocnými stromy, záhonky zeleniny a sušákem na prádlo. Vše rafinovaně skryté pohledům návštěv. Aby si děti mohly pohrát s míčem bez toho, že by poškodily výsadby, ohraničil tvůrce zahrady pěkný travnatý plácek nízkými keříky buxusů. A u nepříliš hezké zadní zdi stodoly vzniklo příjemné posezení s krbem a pergolou.

Přístřešek nad sklípkem po rekonstrukci dostal zelenou střechu a jeho stěny se proměnily ve skalku
Přístřešek nad sklípkem po rekonstrukci dostal zelenou střechu a jeho stěny se proměnily ve skalku

TEXT: RADKA BOROVIČKOVÁ

FOTO: ZDENĚK ROLLER

Podobné články v internetu: