Na co si dát pozor při sázení rajčat a další teplomilné zeleniny I

Rajčata před výsadbou
Rajčata před výsadbou

I vy letos plánujete pěstování rajčat, papriky, mochyně, lilku, okurek, cukety, patisonů, melounů, dýní nebo jiné teplomilné zeleniny? Pokud ji budete sázet poprvé, pojďte se s námi podívat na drobnosti, které by mohly chybět ve vašem procesu výsadby, což by zmenšilo nebo zbytečně opozdilo úrodu.

Pojďme se podívat, jak to udělat, aby zelenina plodila ještě dříve a lépe.

Text rozdělíme do dvou dílů, přičemž v tomto prvním se podíváme, na co si dát pozor při výsadbě rajčat, lilků a mochyní, příště si ukážeme, co vzít v potaz, když budete sadit papriky, okurky, dýně, melouny, cukety či patisony. Začněme však malou sondou do začátku dubna:

Patisony, cukety, dýně, okurky – zasety až rovnou do záhonu

Mnoho lidí seje okurky, dýně, patisony či cukety až koncem dubna ven, přímo do záhonu. To sice samo o sobě na škodu není, ale připravíte se o cirka 2 – 3 týdny úrody. Když vysadíte již předpěstovanou rostlinu, kterou jste zaseli počátkem dubna do květníku nebo do krabice od mléka, po výsadbě ji správně překryjete, aby ji slunce nespálilo a případný mrazík nezničil, budete si moci užívat úrody o minimálně dva týdny dříve. Není přece špatné sklízet první malé cukety již koncem května!

První lístky
První lístky

Na co si dát pozor při sázení rajčat?

Sklon a hloubka výsadby

Rajčata umějí pustit kořeny i z té části stonku, kterou zasadíme do země. Vzhledem k tomu, jak velké výkony po rajčatech chceme, se proto hodí, když rostliny budou mít větší prostor pro vytvoření kořenového balu.

Proto hloubíme jamky pro rajčata dlouhé a skloněné, do nejnižšího místa dáme kořeny rostliny, zasadíme je tak, aby nad zem vyčuhovala jen špička předpěstované sazenice (jamka musí být hlubší ještě o přidávané hnojení, viz níže).

Pouze již kvetoucím sazenicím, které jsme vyseli neúměrně brzy (před Josefem), necháme nad zemí celou část s květy, užijeme si díky tomu brzkou úrodu (ale rostlinu vysílíme a oslabíme její schopnost tvořit silné kořeny).

Jestliže pěstujeme rajčata v pytlích na balkoně, snažíme se je zasadit co nejhlouběji. Pouze speciální balkonová rajčata nepotřebují hlubokou výsadbu, vystačí si s kořeny mělkými, umějí totiž kořenit v mezích velkého květníku (který běžnému rajčeti rozhodně nestačí).

sazené rajče
Sazené rajče

Prohnojení rajčat

Rajčata chtějí organické živiny. A pokud je při výsadbě dokonale neprohnojíte, nedáte pod ně hnůj, kompost nebo slepičince, králičince apod., porostou pomaleji a do úrody se příliš nepoženou. Na dno vyhloubené jamky po celé délce rozložte organické hnojivo, zasypte jej malou vrstvou zeminy a na to teprve položte sazenici rajčete. Takto provedené hnojení vydrží několik týdnů, cirka měsíc po výsadbě je vhodné přihnojovat jednou za 2 – 4 týdny například zkvašenými slepičinci.

Očištění stonku

Sazenice rajčat, které vysazujte, je nutné očistit od listů po celé délce, která bude pod zemí. Tím se zabrání zahnívaní listů v půdě a proniknutí hniloby do stonku rostliny. Oloupané listy nenechávejte ani na záhoně, rovnou je zahrabejte do kompostu.

Zaseto příliš brzy
Zaseto příliš brzy

Zastínění a ochrana proti chladu

Po výsadbě je vhodné sazenice zastínit proti ostrému slunci a také je chránit proti případnému chladu. I po Zmrzlých se ještě mohou objevit noci s teplotami okolo nuly. Nejlépe se hodí netkaná textilie s vyšší gramáží, která rostliny nezatíží, ale ochraňuje je dostatečně.

V polojasných dnech fólii sundáváme, aby se sazenice rajčat postupně otužily a zvykly si na pálící slunce. Teprve až po definitivním sundání folie dáváme k rajčatům tyče, ke kterým je budeme během jejich růstu přivazovat. Z počátku trčí ze země jen několik lístků, které oporu rozhodně nepotřebují.

Tu je několik fotek z postupu výsadby. Pokud je slunce příliš ostré, nezapomínáme ani na zastínění. A mulč je v případě rajčat téměř nezbytností…

Na co si dát pozor u sázení lilků?

Lilek je pro pěstování přibližně tak náročný jako rajče. I on se sadí po zmrzlých, i on vyžaduje pravidelně zaštipování. Při výsadbě u něj platí podobná pravidla jako při výsadbě paprik, jen s tím rozdílem, že lilek musí být zasazen sólo. Jde o mohutnou rostlinu, dva vedle sebe by si výrazně překážely.

Připraveny k výsadbě
Lilky připraveny k výsadbě

I lilku dopřejte hnojení a zaštípnutí spodních listů a výhonů, zaštípnutí květů, které se rozvily ještě před výsadbou. Lilku také dopřejte oporu, zejména v prvních týdnech po výsadbě postupně však zesílí natolik, že opora nutná nebude, ani s plody. I lilku dopřejte při výsadbě polštář s hnojivem pod sazeničkou, první dny i stínění před ostrým slunečním svitem.

Na co si dát pozor u sázení mochyní?

Mochyně peruánská (neplést s jedovatou okrasnou mochyní židovskou) se sadí dvěma základními způsoby. Je to buď hustší hromadná výsadba ve sponu cca 30 x 30 cm, kdy se rostliny o sebe vzájemně opírají (v případě, že vám vzešlo hodně sazenic nebo máte málo truhlíků, málo místa v záhoně), nebo výsadba jednotlivých rostlin se sponem alespoň 80 cm a s oporou. Mochyně nevyžaduje tolik výživy jako například rajče, ale stínění proti ostrému slunci se z počátku také hodí.

Mochyně připraveny k výsadbě
Mochyně připraveny k výsadbě

Sólo rostliny budou silnější, větší a budou plodit více lampionků, úroda bude i dříve. Hustší výsadba nedovolí rostlinám tak extrémní vzrůst, i zpozdí úrodu, která tak vydrží v podstatě až do zámrazu. Mochyně není nutné vyštipovat a ani regulovat množství plodů (jako je tomu například u lilku). Před konzumací je nutné je nechat důkladně dozrát, nejchutnější jsou ty lampionky, které už spadly na zem. Nezralé plody „dojdou“ i po odtržení od rostliny.

Podobné články v internetu: