Ošetřování růží: nůžky, hnojivo, postřikovač

Ošetřování růží: nůžky, hnojivo, postřikovač

Zahradní kompozice z různých odrůd růží
Zahradní kompozice z různých odrůd růží

Okrasná zahrada se  bez růží neobjede. Ale jak dosáhnout toho, aby prospívaly, krásně kvetly a byly zdravé? Zásadní je  výběr odrůdy,  umístění rostliny a vhodná péče .

Vybíráme růže: na zahrádku nebo do interieru?

Je potřeba promyslet si, kde chcete růže pěstovat. Existují rostliny vhodné pro pěstování ve venkovní zahradě nebo v interiéru. Když se rozhodnete pro zahrádku, zajistěte si u vybraných odrůd základní vlastnosti – výšku a rozložitost růstu, tvar a barvu květu, jeho jednoduchost nebo plnost, dobu květu, hustotu a typ listů, vůni a nároky na světlo, sluneční záření, půdu a umístění. Doma pěstované růže nebývají dlouhověké, abyste se mohli těšit z jejich krásy. Vyberte si tedy růže nižšího vzrůstu a s bohatým větvovím. Umístěné v květináčích nebo truhlících mohou být na oknech nebo balkonech a při ochlazení je nutno odnést je dovnitř. Lehčí a bohatá půda musí být pravidelně zavlažována, ne však přelita, a je nutné vytvořit jim prostředí pro zimní klid.

Loubí vytvořené s popínavých růží
Loubí vytvořené s popínavých růží

Jaké druhy nebo odrůdy vybrat

Volte odrůdu podle toho, kolik času můžete věnovat péči o rostliny. Některé odrůdy jsou sice krásné, ale vyžadují více péče a nebývají tak odolné proti chorobám. Nenáročné jsou především botanické původní druhy. Ty jsou mrazuvzdorné a nepodléhají tolika chorobám. Poměrně odolné jsou i pnoucí růže, které můžete umístit k plotům nebo zástěnám, protože potřebují oporu. Dalšími možnostmi jsou keřovité růže, vícekvěté polyantky nebo floribundy, velkokvěté čajohybridy, stromkové či miniaturní růže. Obecně musíte všem druhům zajistit lehčí, ne moc kyselou propustnou půdu s dostatkem živin.

Růže mohou zdobit i skalku
Růže mohou zdobit i skalku

Nedopusťte se zásadních chyb

Existuje několik věcí, kterých byste se měli při pěstování růží určitě vyvarovat. I když přesně dodržíte návod pro pěstování růží, můžete být zklamáni. Své rostliny musíte dobře znát, abyste věděli, co přesně jim bude svědčit. Čemu byste se tedy měli vyhnout?

  • Dobře si promyslete vhodné umístění – růže potřebují každý den dostatek světla i slunce, dobře propustnou půdu a také dostatečný prostor pro kořeny.
  • Vyberte si správnou odrůdu růže – podle rozměrů, doby kvetení, náchylnosti k chorobám a nároků na péči. Pak se rozhodujte také podle barvy, vůně a tvarů a velikosti květů.
  • Také přehnaná péče bývá na škodu – prořezávání v nevhodný čas, přílišné omezování nebo radikálnější zásahy růžím rozhodně nesvědčí.
  • Zapište si, které druhy růží vlastníte, protože podle názvu rostliny budete vědět, jak přesně se o tuto růži starat. Nekupujte neidentifikovatelné anonymní sazenice.
  • I nenáročné rostliny potřebují vaši péči. K ní patří především pravidelné zalévání, hnojení a po odkvětu odstranění uschlých částí.

Při dodržení péče podle doporučení pro jednotlivé rostliny se každoročně dočkáte bohatě kvetoucíchi růžových keřů.

Napadení sviluškami si žádá postřikovač s vhodným insekticidem
Napadení sviluškami si žádá postřikovač s vhodným insekticidem

Před škůdci chraňte růže postřikem

Postřikovač přes rameno
Postřikovač přes rameno pro větší plochy
Ruční postřikovač
Ruční postřikovač

Růže mají i mnoho nepřátel – mezi ně patří přílišné sucho nebo naopak nadbytek vláhy, mráz a samozřejmě škůdci jako jsou houby, plísně, bakterie, viry nebo škůdci živočišného původu. Proto není důležitá jen péče jako pravidelné zalévání, přihnojování, prostřihávání a odstraňování odkvetlých květů, ale také postřik. Ten se provádí na jaře, ideálně po čtrnácti dnech. Při postřiku proti škůdcům nebo chorobám je potřeba dodržovat bezpečnost, použít rukavice a postřik rozprašovat rovnoměrně: k tomu je dobré vhodně vybrat postřikovač. Pro domácí použití nebo pro jednotlivé samostatně vysazené keříky stačí malý ruční postřikovač, v zahradě u domu i na dalších větších plochách jako jsou rozsáhlé zahrady nebo parky využijete spíše pohodlnější přenosné postřikovače. Ochranou proti škůdcům je i odstranění opadaného listí a jeho likvidace.

 

Před zimou odstřihneme nejen odkvetlé květy
Před zimou odstřihneme nejen odkvetlé květy

Připravte zahradní růže na přezimování

Růže umístěné ve venkovních prostorách je na zimu potřeba ošetřit a správně zazimovat. Začíná se na konci října zkracováním větví až o třetinu. To se týká jak velkokvětých, tak vícekvětých růží. U růží popínavých se postupuje jinak, zkracují se pouze slabší výhonky a větve nacházející se na stranách keře. Mělo by se jednat o ty větve, které již kvetly. Jako ochrana před chladem a mrazem poslouží vrstva kompostu nebo substrátu, kterou přisypete ke kořenům až do výšky 25 cm. Jde – li o choulostivou růži, je možné překrýt rostlinu ještě chvojím. Péče o růže v interiéru je jednodušší, stačí nechat je odpočívat, tedy méně zalévat, umístit na chladné stanoviště a nepřihnojovat. Pak budete mít jistotu, že se od jara do podzimu budete moci radovat z nádherných voňavých květů.

Redakce

Foto: Zdeněk Roller a archiv firem

Podobné články v internetu: