Péče o zahradu po zimě

Péče o zahradu po zimě

kolečko

Všichni známe ten každoroční koloběh a shon okolo opečovávání rostlin na našich skalkách, zahradách, zahrádkách. Prostě všude, kde chceme, aby naše práce nepřišla po zimě vniveč a rostlinky se na jaře zase probudily tak, jak jsme zvyklí.

Než se nadějeme, je zima za námi, sníh opustí naši zahradu a nás čeká hromada práce s jejím zvelebením. První radou, o kterou bych se s vámi ráda podělila, je, že byste s probouzením zahrady neměli až tak spěchat. Dle mého názoru je nejlepší počkat opravdu na příznivé jarní teploty, které k zahradničení přímo vybízí. Nejen, že byste při tom mohli nastydnout, ale ani trávníku a květinám by to zajisté neprospělo.

Jak správně pečovat o trávník?

Klasická motorová sekačka
Klasická motorová sekačka

Zdravý trávník potřebuje vláhu, živiny a hlavně vzduch, který podporuje jeho správný růst. Po zimě, se mu právě tolik potřebný vzduch nedostává. A z jakého důvodu? Jelikož po domu zimy trávník zaroste mechem, různými kořínky a spadaným listí. A proto se mu na jaře hůře dýchá a muže se tedy stát, že je zažloutlý, místy suchý nebo dokonce někde neroste vůbec. Proto je vhodné trávník zprvu „zachránit“ pomocí vertikutátoru. Jde o speciální „sekačku“, která Vás zbaví nežádoucího a z vašeho trávníku se rázem stane opět krásný „koberec“. Ceny vertikutátorů se pohybují různě. Pokud si pořídíte ruční, cena se pohybuje od 400 Kč. A pokud jste opravdoví fajnšmekři a chcete své zahradě dopřát to nejlepší a pořídíte si elektrický vertikutátor, tak se ceny pohybují od 1. 000 Kč a více. Se sekáním trávy také počkejte. Nejlepší je začít, když tráva přesahuje 3 cm. Zvolíme krátký sestřih, který trávu odlehčí a zajistí její kvalitní růst. Použít můžete klasickou sekačku a nebo třeba křovinořez. Pokud si nevíte rady s výběrem správného modelu, zkuste se inspirovat například v tomto srovnání s recenzemi.

Jakou péči vyžadují rostliny s příchodem jara?

Péče o zahradu vyžaduje i nějakou tu zahradní alchymii a chemii. Aby jarní zahrada zůstala po celou sezonu krásná, je zapotřebí si pořídit chemické přípravky, které vaši zahradu ochrání proti škůdcům, plísním a různým chorobám. Pokud zajistíte správné chemické přípravky hned od začátku, nemusíte se bát, že byste o svou zahradu přes zimu přišli. Jestliže si příliš nevíte rady, jaké přípravky používat, abyste rostlinám spíše neuškodili, poraďte se s odborníky v zahradnictvích, která tyto produkty nabízejí. Pokud hodláte po zimě obohatit svoji zahradu o nové druhy, nejprve si zjistěte, které cibulky a hlízy je zapotřebí vysázet těsně po zimě, aby se stačily uchytit a neshnily v zemi. Tyto informace naleznete na každém balení, které si koupíte nebo na internetu.

Péče o stromy

Jabloň s úrodou
Jabloň s úrodou

Určitě jste si všimli, že s příchodem jara se ve větvích stromů objevuje spousta mužů s pilkami. Není to kvůli tomu, že by snad vyhlíželi světýlko v Perníkové chaloupce, ale proto, že ulevují stromům od jejich „těžkých“ větví. Na jaře je potřeba stromy ostříhat, aby se jim v létě lépe dařilo. K tomu bych vám doporučila připojit i podpůrné přípravky, které zabrání výskytu strupovitosti, kadeřavosti a proti přezimujícím škůdcům. Pokud toto vše absolvujete, můžete si být jisti, že vás stromy v létě odmění zdravým, sladkým ovocem. Péče o zahradu se vyplácí.

Podobné články v internetu: