Podléšková zahrada pod Řípem - Zahrada

Podléšková zahrada pod Řípem

Podléšková zahrada pod Řípem

Polostinná zahrada je hezká i po odkvětu podléšek
Polostinná zahrada je hezká i po odkvětu podléšek

V časném jaře pozemek šlechtitele Ladislava Materny patří podléškám, které majitel celý život sbírá, šlechtí a množí. Jeho podléšková zahrada je však i pozoruhodnými mixem jehličnanů, cibulovin a skalniček, takže zůstává zajímavá i po odkvětu modrých krásek.

Dominantou zahrady jsou zajímavé jehličnany
Dominantou zahrady jsou zajímavé jehličnany

Modrokvěté podléšky, kterých na jaře rozkvétají v listnatých lesích stovky a tisíce, zná asi každý. Málokdo však ví, že jich existuje množství variet a stovky odrůd, včetně plnokvětých rostlin, a že „obyčejné“ podléšky mohou být i předmětem sběratelství.

Zatímco většina z nás si spojuje přicházející jaro s květy sněženek, pro Ladislava Maternu jsou to jednoznačně podléšky. „Když rozkvetou, už je opravdové jaro jak má být,“ říká nadšený pěstitel a majitel velkolepé sbírky podléšek.

Nicméně, podřipská podléšková zahrada pana Materny hostí také pestré společenství jehličnanů – především kultivary borovic, jalovce. Kvetou tu i bochánkovité azalky a vzrostlejší keře pěnišníků. Mezi koniferami majitel vysázel čarověníky, které léta sbírá. Ty také výsadbu namixovanou z jehličnanů a podrostových rostlin zajímavě zjemňují.

Plnokvětá odrůda podléšky
Plnokvětá odrůda podléšky

Podléškově modrá

Jaterník podléška (Hepatica nobilis) patří mezi hajničky z čeledi pryskyřníkovitých. Květy podléšek jsou mimořádně zářivé – modré až modrofialové a vykvétají před rozvitím listů. Občas v lese můžeme objevit i květy nejen v různých modrých až fialových odstínech, ale také růžové a dokonce i bílé. Velmi vzácně se objevují i rostliny s květy poloplnými nebo plnými. Zde další květní plátky vznikají přetvořením tyčinek. „Takové rostliny jsou opravdovou vzácností a vyhledávají je právě sběratelé a specializovaní pěstitelé. Tyto odchylky se prodávají za nemalé peníze a jsou klenoty sbírek,“ vysvětluje pan Materna, který svoje skvosty pěstuje a množí na svojí podřipské zahradě s malou chatkou obklíčenou desítkami malých květináčů na třech pěstebních stolech.

Jaterník podléška
Jaterník podléška

Když podléšková zahrada kvete

Pan Materna bere jednu podléšku po druhé do rukou a představuje je: „Tohle je Marion, tato tmavá Millstrem Merlin. Alba plena je vzácná bílá podléška ze Švédska a tuhle – to je transsilvánská odrůda ve starorůžové, jmenuje se Labutí jezero.“ Majitel shromáždil sedmdesát kultivarů s květy jednoduchými, plnými i poloplnými v barvách od sněhobílé přes modrou, růžovou až červenou v různých sytostech od jemného nádechu po temně sytý tón. Všechny jsou nádherné, ale nejhezčí je plnokvětá podléška s květy v zářivě středně modré barvě. Jmenuje se Ladislav.

Kombinace růžových azalek s pomněnkami
Kombinace růžových azalek s pomněnkami

V čase rašení

Svoji zahradu majitel vidí jako živelně se vyvíjející útvar, který vznikl na základech někdejší zahrady rodičů. Ti tu kdysi pěstovali především zeleninu a ovocné stromy – část z nich lze objevit na Maternově zahradě i nyní. A dlužno říci, že právě staré ovocné stromy s pokroucenými větvemi a s drsně strukturovanou kůrou, dávají na zahradě punc originality.

„Zastupují nám tu velké bonsaje,“ říká majitel a dodává: „Mít tu možnost, znovu začít budovat zahradu na volném pozemku s trávníkem uprostřed, nebyl by dnes můj pozemek tak přeplněný – ale asi by byl také méně malebný a intimní.“ A to již značnou část z rozsáhlé, téměř osmdesátičlenné sbírky čarověníků majitel odstěhoval na zahradu svého syna, kterou mu pomohl vybudovat.

Srub slouží k odpočinku i jako pracovna
Srub slouží k odpočinku i jako pracovna

Na vršku stojí chatka

Majitel začal budovat zahradu v mírně svažitém pozemku s vědomím, že pozemek musí nejprve ozvláštnit terénními úpravami, aby tu vzniklo několik stupňovitých teras. Na jejich vybudování si na pozemek nechal navézt jedenáct tater zeminy. „A každá z nich se rovná sto dvaceti kolečkům,“ říká majitel, který díky navážce svoji zahradu na celé ploše obdařil šedesáti centimetry kvalitní prsti.

Pak na vršku pozemku vystavěl zahradnický sroubek. Právě kolem něj jsou planinky s tím správným zastíněním a vlhkostí, kde se daří některým z jeho oblíbených podléšek. (Ty nejvzácnější, choulostivé japonské plnokvěté krásky však opatruje v květináčích uložených ve skleníku u svého domu v Roudnici.) Od srubu postaveného na malé betonové rovince sbíhají dolů k jednotlivým sektorům svažité zahrady širší a užší pěšinky zakomponované do kamenitého terénu.

Základem výsadby tu jsou jehličnany, prostor prosvětlují listnáče, zejména červené japonské javory a několik bříz. Majitel sem sázel různé druhy klečí, dvojbarevné jalovce všech forem a výšek, objevili jsme tu však i tvarovanou borovici černou, tvarované tisy a převislé modříny. Mezi nimi se pěkně vyjímá borovice limba s kulovitou korunou a také početné smrky.

Interesantní houštině ve svahu pod chatkou dominuje zlatý jilm. „Na tenhle třicetiletý cypřišek jsem obzvlášť hrdý, stejně jako na tuto borovici parvifloru a na tvarované vzrostlé jalovce,“ vysvětluje hrdě majitel, který v dobách, kdy byl zahradnického materiálu a sazenic nedostatek, každou jednotlivou rostlinku těžce sháněl a pak také patřičně hýčkal… Výsadbě dávají jednotu a styl četné podrostové kapradiny a všudypřítomné šlahouny břečanu. Díky tomu má zahrada téměř pralesní ráz. Však je také porost na některých místech tak kompaktní, že se při prohlídce zahrady téměř prodíráme houštinou.

Kamenné nádrže zadržují měkkou vodu na zalévání
Kamenné nádrže zadržují měkkou vodu na zalévání

Koryta, pítka a jezírko

Terén tu a tam oživují stará hospodářská koryta, v nichž v létě plují rybky, ptačí pítka, a v poslední době i japonské jezírko s můstkem a kamenitým okolím. To je vybudováno u nové, obytné, ze světlých prken postavené chatky. Jezírko je rejdištěm oranžových karásků a lavička u něj je oblíbeným místem posezení majitele i hostů. Dají se odtud obhlédnout nejhezčí partie zahrady a krásně se tu dýchá. Díky četným vodním plochám má totiž zahrada příznivé mikroklima, voda přitahuje hmyz a ptáky, takže je stále co pozorovat.

Kvetoucí terasy
Kvetoucí terasy

Na terasovitých skalkách

Ve spodních partiích zahrady je však vše jinak: návštěvníky vítají jarní květiny: hned u vchodu pronikavě voní zakrslá forma šeříku, v trávě kvetou kosatečky a blatouchy, ozdobné mochny, orlíčky a četné lewisie. A protože majitel chce mít svoji zahradu každý rok jinou, stále dosazuje nové a nové rostlinky.

A tak na záhonech upravených na dolních terasách, tedy tam, kde zůstaly původní ovocné stromy, lze v průběhu roku obdivovat snad všechny druhy skalniček. Kouzelné je, že jen o malý kousek dál, na zastíněných místech, kvetou konvalinky a bují kapradí… O stín se starají vzrostlé stromy, které tu zůstaly tu z dob, kdy majitel ještě stromky nezaštipoval: mezi nimi vyniká magnolie a stříbrné smrky.

A právě to činí Maternovu zahradu jedinečnou. Konečně, množství drobného hmyzu, ptáků a ještěrek nás přesvědčilo o tom, že na podléšková zahrada pana Materny svědčí zvířátkům i lidem.

TEXT: RADKA BOROVIČKOVÁ

FOTO: ZDENĚK ROLLER

Podobné články v internetu: