Přihnojovat křemíkem? Zahrada vám bude vděčná

Kvalitnější úrodaPotřebujete zkvalitnit úrodu?

Ve starších příručkách se o hnojení křemíkem nic podstatného nedozvíte. To až moderní výzkumy prokázaly, jak je tento prvek důležitý.

Společně s rozšiřujícím se hydroponickým pěstováním, které si vyžaduje komplexní výživu rostlin z roztoku, ve kterém vegetují, se stále více ukazuje nezaměnitelné místo křemíku v koktejlu látek, bez kterých se nic zeleného neobejde. Dokonce se během pokusů na polních plodinách již mnohokrát prokázal vliv přidaného křemíku na výnosy a kvalitu polního pěstování. A není divu, když si uvědomíme, že křemík je spolu s kyslíkem tou nejčetnější látkou v běžné zemině.

Má smysl dodávat vaší zahradě křemík?

Má ale smysl používat křemík jako součást hnojení, když nepěstujete hydroponicky, nýbrž klasicky v hlíně, navíc v záhonech, nikoliv v nádobách? Z titulku textu je jasné, že ano. Ale jako všechno ostatní, i s křemíkem je nutné zacházet se selským rozumem a rozhodně to nepřehánět.

Potřebnější jsou dodávky křemíku v těžších jílovitých půdách. Ovšem kde je půda spíše hlinito-písčitá, není nutné se dodávkami křemíku do půdy výrazněji zabývat, vyplatí se soustředit u některých rostlin jen na postřik přímo na list. Že jste o křemičitém postřiku na list doposud neslyšeli?

I okrasné rostliny ocení obohacení křemíkem
I okrasné rostliny ocení obohacení křemíkem

Tradiční hnojení není křemíkem obohaceno

Většinou, pokud mluvíme o hnojení rostlin, zmiňujeme dusík, fosfor, draslík, síru, vápník a pak další mikroprvky. A křemík je skloňován málokdy, protože jsme si v podstatě zvykli na to, že je poměrně dobře zastoupenou složkou zeminy.

Už po generace se sice traduje návod na posílení obranyschopnosti rostlin a jejich pevnosti pomocí odvaru z přesličky, kdy se její typická křemičitá krusta dostane díky varu do vody, a pak se postřikem aplikuje přímo na rostliny, ale běžnější součástí trhu s tekutými hnojivy, které se aplikují i přímo na list, se křemík stal právě až díky rozmachu hydroponie.

Čím je hnojení křemíkem pro rostliny prospěšné?

Výsledky dlouhodobějšího sledování vlivu hnojení křemíkem na rostliny ukazují, že má mnoho pozitivních účinků, v podstatě je pro rostliny nepostradatelný. Rostliny přijímají dokonce více křemíku než jakéhokoliv jiného prvku. I díky tomu jsou lávová pole tolik úrodná. Podívejme se už na konkrétní přínosy křemíku pro rostliny.

Rebarbora
Rebarbora náš těší sice jen chvíli, ale o to víc

Kvalitnější růst zelené části rostliny i jejího kořenového systému

Křemík pomáhá lepšímu růstu jak zelených částí rostlin, tak kořenů. Dokáže zvýšit koncentraci chlorofylu, a tak pomoci rostlině přijmout jednak více oxidu uhličitého nutného pro fotosyntézu, jednak více živin mnohem větší a pevnější povrchovou plochou kořenů.

Křemík přímo úměrně zvyšuje schopnost rostliny přijímat draslík, i proto jsou křemičitá hnojiva často nabízena v kombinaci s draslíkem. Výsledkem všeho pak je efektivnější transport živin, rostlina lépe prospívá, kvete a plodí. Tráva a zelené okrasné rostliny jsou zelenější i pevnější.

Větší pevnost buněčných stěn

Díky křemíku se buněčná stěna rostliny obalí mnohem pevnější strukturou, a tak lépe odolává vnějším vlivům. Výsledkem je vyšší odolnost proti stresu ze sucha nebo ze střídání teplot, ovšem i vyšší odolnost proti vnějšímu napadení houbami či hmyzem.

To neznamená nic jiného, než že křemíkem hnojené rostliny mnohem lépe zvládnou, když je občas zapomenete zalít nebo když se zjara a k podzimu začnou střídat chladná rána se stále ještě (nebo už) hodně teplými slunnými dny. Díky křemíku dokáže rostlina snížit odpar během horkých dní.

Významně křemík pomáhá proti vyholování trávníků během období sucha, ale též proti různým druhům plísní během mokrých a chladných měsíců. To platí i pro porosty v záhonech – plíseň se do nich pustí mnohem později. A například mrkev nebo další kořenová zelenina jsou pak lépe skladovatelné.

Rajčata díky křemíku budou méně podléhat plísním
Rajčata díky křemíku budou méně podléhat plísním

Vyšší kvalita plodin

Všechna výše zmíněná pozitiva se samozřejmě promítnou do výnosů z pěstování, kdy plody nebo sklízené části zelených rostlin budou kvalitnější, chutnější a déle vydrží skladování.

Nižší stravitelnost listů jak pro zvěř, tak i pro člověka

Nutno upozornit na zjištění, že křemíkem stříkané rostliny (v zemědělství) trpí nižším okusem od pasoucí se zvěře. Zjistilo se, že listy stříkané křemíkem jsou pak méně stravitelné, i proto se jim zvěř vyhýbá.

Zásobení křemíkem znamená lepší úrodu
Zásobení křemíkem znamená lepší úrodu

Jak tedy aplikovat hnojivo s křemíkem?

Křemík můžete koupit jako hnojivo ve dvou základních podobách – a to je křemičitá moučka na zapracování do zeminy nebo tekutý silikon, který se přimíchává do postřiku s dalšími hnojivy a aplikuje přímo na rostlinu, případně do roztoku, ve kterém pěstujete hydroponicky (bez zeminy).

Vzhledem k nižší stravitelnosti křemíkem postříkaných listů je nasnadě, že listovou zeleninu, resp. rostliny, z nichž sklízíme zelené části, bude vhodné hnojit křemičitou moučkou. Co se ale týká ostatních rostlin, z nichž sklízíme plody, nikoliv zelené části, je vhodné je hnojit spíše přímo na list, a to v době, kdy plody ještě nejsou příliš vyvinuté.

Podobné články v internetu: