Jak si na zahradě vypěstovat bedly

Jak si na zahradě vypěstovat bedly

U bedel ze zakoupené sadby nehrozí záměna s nejedlými druhy
U bedel ze zakoupené sadby nehrozí záměna s nejedlými druhy

Máte les až příliš daleko na to, abyste si mohli užívat houbaření? Zkuste si vypěstovat vlastní houby přímo na zahradě. A začněte s bedlami.

Jestliže chcete sklízet jedlé houby na vlastní zahradě, rozhodně o tom nemusíte jen snít. Možná, že už máte ve sklepě balík s hlívou nebo se žampiony, případně s oběma druhy hub. Možná, že by se vám hodilo i něco jiného? V posledních letech se  rozmáhá trh s houbovou sadbou. Dokladem toho jsou i chlazené houby nabízené v lednicích supermarketů.

Bedlu vysokou si nespletete
Bedlu vysokou si nespletete

       

Vlastní houby můžete na zahradě pěstovat i vy. A pokud teprve začínáte nebo nejste zrovna vzornými zahrádkáři, kteří by svou zahradu opečovávali téměř denně, bude nejlepší, když sáhnete nejprve po bedlách.

Bedla je vhodná pro začátečníky a také pro ty, co občas zapomenou zalévat

Na trhu je v nabídce sadba mnoha druhů hub. Snad nejméně náročnou z nich je bedla vysoká. V přírodě roste na mezích, loukách a ve světlejších úsecích lesa. Její výhodou pro zahradní pěstování je fakt, že na rozdíl od ostatních hub, docela dobře snese sušší stanoviště, respektive méně častou zálivku. Není nijak náročná ani na živiny a ani na trvalou vlhkost půdy.

Bedla vysoká je houba, kterou si opravdu nemůžeme splést s jinou lesní houbou, na zahradě už vůbec ne. Proto je vhodná i pro zcela začínající houbaře. Vzhledem k tomu, že není náročná ani na podmínky, jde o opravdu ideální volbu pro první pěstování hub.

Začínáme výběrem sadby

Pokud se pro bedlu rozhodnete, je nutno si pořídit sadbu. V případě hub jde o naočkované obilí. Tedy obilí, které je porostlé podhoubím. Ne, nebojte se, to obilí vám nevyroste, houby jej rozloží. Vyrostou pak opravdu jen ty bedly.

Při výběru sadby je  nutná jistá obezřetnost – pořizujte ji  jen od prověřeného prodejce. To znamená, že prodejce musí uvést, kdo je výrobcem sadby. A nejen to. Každá sadba musí být označená, tedy musí být zřetelně uvedený název, původ, výrobce, složení (obsah druhů mycelií), hmotnost, způsob skladování, datum výroby a logo výrobce. Návod na výsadbu a pěstování je samozřejmostí.

Ze zdravé sadby narostou zdravé plodnice
Ze zdravé sadby narostou zdravé plodnice

Pokud bude na etiketě jen označení „lesní hřiby“, nesvědčí  to o kvalitě producenta, ani prodejce. 

Sadba navíc musí být čerstvá. Neznamená to, že by měla být naočkovaná zrovna dva dny před dodáním, vydrží totiž při dobrém skladování i 2 – 4 měsíce. Čerstvou sadbu poznáte nejen podle data naočkování, ale i podle jejího stavu. Čerstvá sadba voní po houbách, v balení jsou světle hnědá zrna obilí pokrytá bílým povlakem. Ten připomíná chmýří nebo jemnou bílou plíseň.

Mezi bílými vlákny podhoubí se mohou objevit i žluté skvrny. To není nic špatného, jen to svědčí o vyzrálosti podhoubí a nutnosti zasadit sadbu co nejdříve. Špatná je sadba tehdy, když je porostlá zelenými vlákny, respektive je na ní zelená plíseň. Tehdy je kultura podhoubí zkažená a sadbu neberte, pokud přišla z eshopu, hned reklamujte.

Kdy a kam bedlu vysadit?

Sadbu kupujte tak, abyste ji měli doma přes sezónu, tedy od dubna do listopadu. Ano, rozpětí termínů, kdy je možno sadit, je velmi široké. Nejvíce se vyplatí sadbu sadit na podzim, kdy se dá očekávat větší vlhkost půdy a vy budete mít méně starostí se zaléváním. I bedla se totiž z počátku musí zalévat.

Bedla patří k nejméně náročným houbám
Bedla patří k nejméně náročným houbám

Co se týká stanoviště, bude se jí dařit v trávnících, a to jak na holých prostranstvích, tak také pod stromy. Vyberte místa, v jejichž dosahu zaléváte i něco jiného, takže nebude problém, abyste občas přilepšili i bedlovému podhoubí. Trávníky má bedla raději přirozené, ne střižené na několik málo centimetrů.

Jak postupovat při výsadbě a bezprostředně po ní?

Až budete chtít sadbu vysadit, začněte tím, že odryjete kousek drnu. Pod ním půdu důkladně prolijte a až se voda vsákne, rozmělněte sem sadbu. Pak hned drn vrátíte zpět, řádně přišlápnete a ještě opatrně prolijete vodou.

Můžete na místo výsadby také nahrabat rozpadlý kompost, chlévskou mrvu. Anebo alespoň vrstvu trávy a listí, případně drobných větviček, které budou hromádku držet po kupě. Překrytí netkanou textilií také není k zahození. Ohřeje půdu a udrží více vlhka. Jen ji musíte následující jaro sundat, aby se trávník v okolí mohl přirozeně rozvíjet.

Jedlé bedly mají větší šupiny na klobouku, volný prsten, "tygrovanou" nohu a typickou vůni
Jedlé bedly mají větší šupiny na klobouku, volný prsten, „tygrovanou“ nohu a typickou vůni

Zálivku je po dobu prvních asi tří týdnů nutno opakovat denně – tedy pokud je sucho. Za tu dobu se podhoubí uchytí a rozroste natolik, že pravidelné zalévání už nebude tolik nutné. To ale platí v případě, že jste seli na podzim. Pokud sejete na jaře, je přece jen potřeba zalévat během léta, hlavně v suchých obdobích. V dalších letech už nebude zálivka tolik potřeba.

Podhoubí přezimuje vždy, v tomto ohledu se o něj bát nemusíte.

První sklizeň

V případě bedel si na první sklizeň docela dlouho počkáme, dokonce až dva roky. Ale potom budeme odměněni velkými masitými klobouky rostoucími celý konec léta a ještě i na podzim. Jako bonus bude minimální červivost hub, protože výskyt hmyzu, který se vyvíjí v bedlách, není na zahradě zcela běžný (alespoň prvních několik let).

Jak bedly použít?

Pokud by někdo měl pocit, že bedla je houbou v kuchyni nepoužitelnou, jistě se mýlí. Bedly jsou výborné osmahnuté na sádle s mletým kmínem a solí, obalené a osmažené jako řízky, coby součást houbové směsi do omáček a nádivek, zde dodá celé směsi jemnější chuť i aroma. Bedly můžete použít i jako základ pro polévku nebo je obalit do pivního těstíčka. Když je přidáte k masu při pomalém dušení, budete překvapení dokonalostí výsledku. Z bedlí je vynikající i vegetariánská dršťková polévka anebo guláš.

S bedlemi můžete dělat v kuchyni zázraky
S bedlemi můžete dělat v kuchyni zázraky

Skladování

Pokud by se stalo, že úroda bedel předčí vaši schopnost je spotřebovat, tak je můžete konzervovat, jakkoliv vás napadne. Takže sušit, zavařit i zamrazit. Do mrazáku je lepší je dát tepelně opracované, vydrží tam i více než rok. Pokud je mrazíte syrové, spotřebujte je do dvou měsíců.

Časová vychytávka je zamrazit obalené bedly v trojobalu, navzájem oddělené fólií. Když potřebujete rychlý oběd či večeři, jen svůj polotovar vyndáte z mrazáku a hned šoupnete do rozpáleného oleje či sádla. K tomu chléb či brambory, zeleninový salát a je hotovo!

Podobné články v internetu: