Trávy – morseovka zimních zahrad

Jsou nepřehlédnutelné na podzim a kouzelné v zimě, kdy jim sníh a jinovatka vykouzlí chocholky. Spolu s kmeny starých ovocných stromů a sytě zelenými jehličnany dokážou traviny oživit i tu nejzasněženější horskou zahradu. 
Trávy dodají zasněžené zahradě rytmus a pohybUmí totiž zimní morseovku, která se skládá z dlouhých stébel s praporky a z jejich stínů. A hlavně se umí klátit, ohýbat, vlát a někdy i tančit. A přesně to na nich v zimě nejvíc oceňujeme.

Poezie obřích trav
V tomto oboru se hrají prim obří trávy, které se nezaleknou ani závějí. Dorůstají výšky až tří metrů a jejich rozměry je předurčují k využití pro větší zahradu.
Ale můžete si je vysadit i u plotu na menší zahrádce, pro pěkný trs se najde místo i u jezírka. Speciální kapitolou jsou traviny na japonských zahradách.
Vyhlášenými obřími kráskami jsou metlice, třtina, kostřava, kortaderie, orobinec, ovsíř, ozdobnice a bezkolenec. Mnohé z nich potkáte na horách i v dolinách ve volné přírodě, ale s rámem plaňkového plotu se rázem stávají motivem pro vánoční pohlednice.
A tu vám také dnes posíláme! Je ze zahrady pana Slavíčka, o které jsme již psali.

Trávy a jejich kombinace
Traviny obstojí ve skupinách i samostatně, v popředí i v pozadí zahrady. Nádherně působí v podzimních barvách v kombinaci s kvetoucími stepními či prérijními rostlinami – třeba s třapatkami, hvězdnicemi a lnem.

Vybírat lze z široké škály – počínaje těmi nejnižšími, dvaceticentimetrovými drobečky a konče třímetrovými obry.
+ Ke skupinové výsadbě se hodí třtina diamantová, proso prutnaté či dochan psárkovitý.
+ Mimořádně půvabné jsou nižší vytrvalé trávy a traviny jako slunomilný, časně kvetoucí kavyl péřovitý s dlouhými stříbrobílými osinami a moskytka něžná s nápadnými vodorovně odstávajícími klásky.
+ Částečně stálezelená metlice trsnatá zaujme jemnými, tmavě zlatohnědými latami. Zajímavou trávou prospívající ve světlém stínu je plochoklasec širolistý jehož květy připomínají ploštici.
+ Něžná srdíčkovitá květenství má vytrvalá třeslice prostřední.
+ Přizpůsobivou travinou do stínu, ale i na přímé slunce je ostřice Grayova, která tvoří zajímavé ostnité paličky vhodné na sušení.

Travní letničky
Mimo vytrvalých trav můžeme osázet zahradu i travními letničkami: třeslicí největší, ječmenem hřivnatým nebo známou sametovkou zaječím ocáskem. Jejich semena lze zakoupit samostatně nebo ve směsi s jinými travinami pro výsev na záhony.

Panašované trávy
Výstředníkem mezi travinami je červený lalang válcovitý či ostřice Buchananova či rákosík japonský se žlutě panašovanými převislými listy.
Ozdobnice čínská má příčně žlutě pruhované listy a její barevné trsy poskytují rozvolněný stín mnoha trvalkám. Neobyčejně zbarvené je i proso prutnaté jehož konce listů se vybarvují vínově či výrazně modrozeleně.
Stinné partie zahrady ozvláštní ostřice s bíle lemovanými listy.

Stanoviště
Traviny potřebují dostatek slunce a propustnou půdu. Třtina, ostřice, metlice, kostřava medvědí kožich, ozdobnice, bezkolenec snesou i přistíněná stanoviště. Ostřice, metlice a bezkolenec mají rády i blízkost vody či vlhčí stanoviště.
Suché stanoviště naopak vyžaduje zaječí ocásek, ostřice horská, kostřava sivá, ovsíř stříbrný, strdivka brvitá a sedmihradská.
Pampová tráva nesnáší zimní vlhkost a déletrvající mrazy, potřebuje zimovat společně s nádobovými rostlinami a chránit proti mrazu.