Výsev květnaté louky - Zahrada

Výsev květnaté louky

Výsev květnaté louky
Výsev květnaté louky

Pokud se železnou pravidelností každou druhou neděli vyrážíte se sekačkou na váš anglický trávník, možná se vám to už začíná trošku zajídat. Svěží zelený plácek přímo před terasou je hezký, ale pro zbytek zahrady určitě existují ekonomičtější, ekologičtější a méně pracnější varianty.

Proč se anglický trávník do našich podmínek nehodí?

Pěkně střižený anglický trávník se perfektně hodí právě do Anglie, kde prší každý druhý den, obloha je stále zatažená a vzdušná vlhkost díky oceánu vysoká. V našich podmínkách se anglický trávník pěstuje o poznání hůř – vyžaduje časté zalévání, je třeba ho alespoň jednou za dva týdny zastřihnout a musíte se věnovat pravidelnému odplevelování. Vyjde vás tedy poměrně draho co se týče vody a zároveň vás okrade o spoustu cenného času, který byste mohli strávit příjemnějším způsobem.

Přírodě prospěšná varianta

Praktickou a přírodě příjemnou variantou je ponechání kusu vaší zahrady v podobě rozkvetlé louky. Neznamená to ovšem, že byste tam nechali bujet veškerý plevel, ba naopak: o květnatou louku se musíte postarat hned od začátku. Kdybyste totiž rozhodili osivo květnaté louky do stávajícího porostu, ostatní rostliny by ho zřejmě zahubily. Pro rozkvetlou louku musíte část pozemku nejprve zorat či zrýt a potom provést výsev semen. První rok se nestane žádný zázrak, většina květin z rozkvetlé zahrady jsou totiž dvouletky, a tak vzejdou až v následujícím roce. „Obecně bych doporučil rozkvetlou louku neumisťovat přímo k pergole či k posezení. V prvním roce nebude vypadat nijak zvlášť hezky a může se stát, že některé roky bude mít slabší než jiné. Podle mého názoru se hodí do vzdálenější části zahrady, poblíž ohniště, ovocných stromů nebo klidně užitkové části,“ doplňuje Václav Mařík ml., zahradník ze Zahradnictví Flos Praha.

Výsev květnaté louky
Výsev květnaté louky

Podpoříte život ve vaší zahradě

Všimli jste si, že už to v českých zahradách tolik nebzučí, nešvitoří a necvrká jako v časech vašeho dětství? Motýlů, včel a brouků totiž ubývá. Vytratili se z polních cest, luk i našich zahrad společně s druhovou pestrostí rostlin. Včelám i dalšímu hmyzu chybí pestrá pastva a mnohdy i pastva jako taková. Každá květina v zahradě, v truhlíku nebo poblíž živého plotu podpoří včelky ve vašem okolí. Navracíte jimi do naší krajiny a přírody přirozenou pestrost. Pokud se rozhodnete pro výsev květnaté louky, můžete si vybrat z řady lučních osiv nebo si do něj nakombinovat svá oblíbená semena. Takový výsev vám umožní, aby na vaší zahradě rostly květiny, které milujete. Bílé kopretiny, zvonky, růžové kohoutky nebo vysoké trávy – že jste je už dlouho neviděli? Možná tomu tak skutečně je, ale můžete je mít přímo na vaší zahradě.

Nenáročná na údržbu

Rozkvetlé louce sice na začátku musíte věnovat větší množství práce, ovšem za několik let už vám bude stačit ji jenom dvakrát do roka pokosit. Po zbytek roku si můžete užívat barev květin i motýlů, kteří je budou obletovat.

Napsat komentář

Podobné články v internetu: