Zahrada pro děti: poezie stromu a skrýše

Zahrada pro děti: poezie stromu a skrýše

Zahrada pro děti, to je především plácek s trávníkem, lavička a košatý strom.  A také krmítko, pítko a třeba i dobrá víla. Podívejte se, jaké podoby na sebe může zahrada  přátelská dětem vzít a co na ní roste…

Poezie stromu a skrýše

Víte, co vaše děti na zahradě láká? Kde mají skrýš, s čím už dovedou pomoci a jak vnímají přírodu? Svých tří dětí, osmiletého Fandy, šestileté Marušky a čtyřleté Emmy se ptala naše čtenářka  Soňa Svobodová.

„Bez stromů by dětem zahrádka připadala smutná – Fanda miluje třešeň, Maruška jabloň a Emma ořešák. Možná i proto, že Fanda má u stromu bunkr. I Maruška se schová za starým stromem, kde je lavička. Emma má zatím skrýš v domečku bráchy, který si tam moc nehraje.

Děti jsou pyšné na to, že už zvládnou i drobné pomocnické práce na zahradě. „Fanda vypomáhal tátovi s nadzemním záhonem, Maruška s krmítkem pro ptáky a Emma s hrabáním trávy,“ prozrazuje maminka. A co se dětem podařilo na zahrádce vypěstovat? „Zkoušejí pěstovat a pak i mlsat hrášek.“

Mravenci umí lézt po stromech!

A výsledky pozorování? „Fanda zjistil, že mravenci umí lézt po stromech. „Já myslel, že umí lézt jen po mraveništi a po jehličí.“ Marušku zaujalo, jak létají včelky. „Já jsem si vždycky myslela, že jsou malinké, ale nakonec jsou strašně ohromné, objevuje svět přírody Maruška. Emmu zas zaujala kočička, která si hrála s trávou.“

Zajímavá zahrada – míč, hrábě a lupa

Upravit zahradu pro děti je velká legrace a zábava, protože si ji tak trochu děláme i pro sebe. Když se vyřádíte s pilkou, kladivem a hřebíky vezměte spolu s dětmi do ruky dalekohled a lupu. A samozřejmě také míč a hrábě.

Do zahrady pro děti je dobré zakomponovat co možná největší množství různorodých stanovišť s domácími rostlinami, které dětem umožní pozorování drobných i větších živočichů. Mohou to být místa stinná, vlhká i slunečná. Umístěte na zahradu také pítko  a krmítko pro ptáky.

Děti zaujme vše, co je zajímavě tvarované a barevné –  upozorněte se na zoubkované listy javoru, vysvětlete stavbu květu denivky, celodenní pohyb slunečnice, dejte jim přivonět k meduňce a dalším jedlým bylinkám.

Brouky a zajímavý hmyz můžete přilákat prostřednictvím hmyzích děrovaných domečků, výsadbou komulí a vonných bylinek. Na bylinky se ochotně usadí včely i čmeláci,  poskytnou  také přistávací dráhu pro motýly.

Pak už jen stačí dát dětem do ruky dalekohled nebo lupu a otevře se jim úplně jiný svět. Mohou pozorovat ptáčky při krmení mláďat, krovky střevlíků, žáby při namlouvání či barevné housenky. Uvidí  jak rychle umí dravé larvy pestřenek a slunéček zatočit se škodlivými mšicemi.

Krásné, ale jedovaté rostliny

Zahrada, kde je vše podle pravidel a která je zbudovaná jen a pouze pro děti a la hřiště by byla velká nuda. Na takové zahradě bude samozřejmě chybět vše, co je pichlavé (jako třeba cesmína), jedovaté (jako třeba tisová bobulka) a krásně fialové (jako třeba ocún).

Je dobré vědět, které rostliny jsou jedovaté, ale už je to tak, že kdybychom ze zahrady vymýtili vše, co je potencionálně nebezpečné, zůstane tu jen záhon mrkve, slunečnice a bylinky.

Takže, úplný zákaz vstupu do zahrady, hrají-li si v ní velmi malé děti, má skočec obecný, ocún jesenní, oměj, konvalinka, štědřenec, tis a lýkovec.

Vyvarovat byste se měli i druhů pichlavých, jako jsou dřišťály, jalovec obecný, růže, bělotrn, a také ty, které dráždí pokožku a vyvolávají alergie. Patří sem pelyněk, pryšec, routa či třezalka tečkovaná.

Dobroty: jahody a hrášek

V dětském koutku by  neměly chybět rostliny k mlsání. Nemusíte zakládat hned celé jahodiště: i pár truhlíků na stojanech nebo na vyřazeném kuchyňském stole přinese slušnou úrodu. Nenáročná bude i výsadba u dětského koutku: několika keřů borůvek, malin a beztrnných ostružin. Několik keřů rybízu a angreštu může poskytnout nejen nakyslé plody ale časem i prima skrýš.

Konečně, proč by se o svůj kousek zeleně nemohly děti postarat spolu s vámi? Například šanta, čistec, kakosty nebo řebříček s kontryhelem nevyžadují až na jednorázové sestřižení a občasné zalití žádnou péči.

Domeček a vyhlídková věž

Domeček může mít podobu altánu či zmenšeniny zahradního domku.  Opravdu kouzelný domeček pro děti mají na zahradě manželé Svitákovi z Červené  u Kašperských hor. Prkenný domeček plný hraček ovíjel břečťan,  jeho okénka zdobily  květníky s muškáty. Vhodnější je však vinná réva nebo lichořeřišnice.

Zařízení domku může být docela jednoduché  – stačí vyřazený a na výšku upravený starý  nábytek. Krásné bude, pokud nábyteček natřete veselými barvami.

Vyhlídkovou věž s obytným pokojíčkem jsme objevili na zahradě manželů Linzmajerových v Pošumaví. V přízemí věže byla malá obytná místnůstka, pokročilejší lezci mohli bytovat také v prvním a druhé patře.

Text: Radka Borovičková

Foto: Zdeněk Roller 

Podobné články v internetu: