Zahrada v zimě láká divoká prasata. Jak ji před nimi ochránit?

Divoká prasata působí problémy i na okrajích měst
Divoká prasata působí problémy i na okrajích měst

Zima znamená pro divoká prasata docela složité roční období, většinou jsou odkázána na krmelce, na kořínky, a na to málo, co jim ještě les a pole poskytnou. V momentě, kdy ale tahle potrava dojde, začnou hledat náhradní řešení. Jaké? Začnou se stahovat blíže k lidským obydlím a zahradám, kde se schovávají pod půdou hlízy a oddenky různých rostlin, na které v lese jen tak nenarazí. Pro divoká prasata znamenají lákavé sousto i drobní hlodavci, kteří se v zimě také stahují blíže k domům v podstatě ze stejného důvodu, jako samotná prasata.

Divoké prase si bohužel nebere servítky a zničí, co mu přijde do cesty. Pokud někde ucítí potravu, třeba schovaná jablka v kůlně, nejspíš se pokusí dostat dovnitř. Po dobývání hlíz a různých kořínků zbude po prasatech obří spoušť na zahradě a rozrytá půda všude.

Divoká prasata bohužel oplývají zvídavostí a vytrvalostí
Divoká prasata bohužel oplývají zvídavostí a vytrvalostí

Pořiďte si plot

Zní to jednoduše, že ano? Bohužel to má svá ale. Obyčejný plot divočáka nezastaví, obzvlášť při výpravách celého stáda za potravou. Plot musí být bytelný a potřebuje také  dostatečně hluboké základy. V ochraně proti divočákům bychom měli použít betonový základ minimálně 30, ale raději 50 cm hluboký. Divoká prasata se totiž umí pod plotem i podhrabat.

Pachové odpuzovače divoké zvěře

Možnost číslo 2, a také méně nákladná, jsou pachové odpuzovače. Konkrétně to jsou spreje a pěny, které se aplikují na hranici pozemku, pokud by samotný plot divoká prasata nedokázal zastavit. Tyto druhy odpuzovačů jsou uzpůsobeny tak, aby zvěři opravdu vadily. Většinou je umisťujeme na hranice pozemku dřevěné kůly, na které pak daný odpuzovač aplikujeme. Je zde ale malý problém, a tím je déšť a s ním spojeném nevlídné počasí. V momentě, kdy výrazněji zaprší, musíme vrstvu znovu obnovit. Nevýhodou je i to, že nevábný pach vnímá i člověk, pokud prochází dostatečně blízko.

Divoká prasata se přes den stáhnou do lesa
Divoká prasata se přes den stáhnou do lesa

Ultrazvukové plašiče fungují i na divoká prasata

Ultrazvukové plašiče zvěře si v poslední době oblíbilo stále více zákazníků. Je to nejspíše kvůli jejich vysoké účinnosti, nebo také díky snadné instalaci a údržbě. Tyto plašiče divočáků fungují na principu vysílání vysokých tónů, které lidské ucho nevnímá, ale zvěři způsobují nepříjemnosti. Navíc plašiče fungují zcela samostatně, stačí je připojit do elektrické sítě nebo do nich dát baterie, a tím pro vás práce končí. Plašič bychom měli umístit na vhodném místě, nejlépe tak, aby kolem něj byl dastatek volného prostoru, protože díky tomu má plašič delší a lepší dosah.

Odborná pomoc

Pokud se vám nelíbí ani jedna z výše uvedených možností, je zde ještě jedna. Můžete se domluvit s případnými sousedy a obrátit se na místní myslivecké sdružení. Tam by vám mohli poradit, jak divoká prasata odpudit, nebo zažádat o výjimku pro lov a odchyt zvěře na nehonebních pozemcích. A jak se lidově říká, za zeptání člověk nic nedá.

Divoká prasata znamenají velký problém

Odpuzovaní divokých prasat není snadné – v mnoha městech o tom vědí své. Divoká prasata mohou být nebezpečná psům i lidem a kvůli potravě zničí vše, na co přijdou. Nevystavujte tedy jsou zahradu jejich řádění a najděte řešení hned. Při odpuzování divočáků není na co čekat.

 

 

Autor: Pavlína Jenková

Zdroj: https://vyplasto.cz/

Podobné články v internetu: