Že se s hmyzem nedá bojovat ekologicky? Ukážeme vám, že to jde! (2)

Že se s hmyzem nedá bojovat ekologicky? Ukážeme vám, že to jde! (2)

Někteří červci vypadají až mimozemsky
Někteří červci vypadají až mimozemsky

Pozdní jaro, léto, ale i brzký podzim jsou na zahradě často ve znamení boje s drobným savým a žravým hmyzem. Postřiků na zmíněné škůdce je celá řada. Ale má smysl si zahradu zaneřádit takovou chemií? Všichni víme, že jistě ne.

O mšicích a mravencích jsme psali v prvním díle našeho článku. Dokonale zlikvidovat úrodu však dovede i sviluška, k ní se ráda přidá molice. Na zelí rádi přistanou bělásci. A mandelinka? Pohroma pro všechny, kdo si pěstují vlastní brambory. Dřepčíci dokáží zlikvidovat i vzrostlé ředkvičky, slimáci jsou absolutní zhouba. A co svinky a stínky? Ve skleníku mohou být učiněnou pohromou.

Běžné věci z domácnosti umějí i zázraky

S každým ze zmíněných škůdců jde zatočit po dobrém, tedy bez použití protivné chemie, která má na zahrádce špatný vliv i po mnoho dalších měsíců. Různý hmyz totiž reaguje na různé přírodní látky, které běžně používáme v kuchyni nebo v potravinářství.

Které látky porazí mravence a mšice, to víme z prvního dílu. Pojďme se dnes podívat, jak zatočíme se sviluškami a molicemi. Je to totiž překvapivě jednoduché. Ale pozor, chce to čas.

Sviluška je malinká, stěží ji lze uvidět
Sviluška je malinká, stěží ji lze uvidět

Svilušky

Když se do rostlin pustí svilušky, je po pár týdnech vymalováno. Nezůstane nic, jen suché pahýly plné pavučin. Sviluška miluje třeba okurky nebo papriky, ale směle se pustí i do plevelů. Je hmyzem, kterému dělá dobře sucho – kdy jsou rostliny suchem oslabené. A často si ji do zahrady a hlavně do skleníku bohužel nasadíme nekvalitní substrátem, ve kterém pěstujeme nebo koupíme sazenice.

Nekvalitní substrát totiž neprošel přepařením, takže vajíčka svilušek v něm vesele čekají na sebemenší příležitost. A když necháme rostliny příliš přeschnout, jsou oslabené. Toho umí sviluška využít dokonale. Napřed začnou listy flekatět do žluta, na spodní straně listu není nic moc vidět, možná pidi krupičku nebo snad několik větších jedinců. Sviluška je totiž natolik miniaturní, že pouhým okem se těžko identifikuje.

Malá, ale zničit dokáže velké plochy
Malá, ale zničit dokáže velké plochy

Jakmile jejich kolonie posílí, začnou si na rostlinkách dělat pavučiny. A tohle je fáze, která už nenechá nikoho na pochybách, že jde o útok svilušek. Bohužel ve fázi pavučin už je také poškození rostliny poměrně velké a je nejvyšší čas zasáhnout. Rostliny, které jsou již významně vysáté a obalené pavučinou, nemá smysl zachraňovat. Ty šoupněte rovnou na oheň. A nikdy na kompost.

První pomoc: důkladná sprcha

Pokud to jen trochu jde, ostříkejte svilušky a pavučiny z rostlin. Tím jednak odstraníte velkou část škůdců, jednak dobře provlhčíte rostlinu a okolí, čímž sviluškám zhoršíte životní podmínky. To je polovina vítězství. Ta druhá tkví v olejovém postřiku.

Krok číslo 2: olejový postřik

Tento domácí postřik jsme zmiňovali již v prvním dílu a doporučíme ho i na další hmyzáky. Pojďme si ho zopakovat:

  • 5 litrů teplé vody
  • 50 ml oleje
  • 3 prášky do pečiva

Tohle nalijete do postřikovače, smícháte a stříkáte. Princip fungování postřiku je ten, že olej obalí hmyz. A ten se udusí, protože hmyz dýchá povrchem těla. Stříkejte tedy zejména ze spodní strany listů, kde svilušky nejvíce přebývají.

Boj s hmyzem musí začít včas
Boj s hmyzem musí začít včas

Postřik samozřejmě nefunguje na vajíčka, proto je nutné jej opakovat. Vylíhnutí nových svilušek díky jejich miniaturnosti nepoznáme. Tak postřik bez sledování svilušek opakujeme za 4 – 6 dní. Dvě várky by měly stačit. Abychom ale udrželi úspěch, je nutné rostliny stále dobře zalévat. Ale pozor, nepřelévat, aby nezačaly hnít. Prostě, tak akorát.

I molice nás umí potrápit
I molice nás umí potrápit

Molice

Molice mají rády košťáloviny. Úrodu zelí nebo kedluben dokáží dost poznamenat. Boj proti nim je přitom také snadný. Molice je totiž hmyzem, kterému se dá bránit jak preventivně, tak i následně.

Preventivní ochrana proti molicím

Molice je tvoreček náletový, proto co nevidí, to neobsadí. A zelí, kedlubny i jiné košťáloviny není problém přikrýt bílou netkanou textilií. A nechat ji na rostlinách přes celou vegetaci. Občas vyvětrat, ale jen ve vlhčím počasí. A molice o vaši zahrádku prostě ani nezavadí.

Když už molice na zelenině sedí…

… tak je podusíme olejovým postřikem, stejným jako v případě svilušek. Postřik nejlépe večer. Ale pozor, molice hned vzlétá, takže se k rostlinám musíte přibližovat opatrně. A stříkat třeba na několikrát, tedy počkat, než se odletěvší kusy zase vrátí pěkně na listy.

Molice nalétává více než jednou za sezónu, proto bude nutné rostliny sledovat a postřik případně opakovat.

 

Poznámka redakce: Samozřejmě víme, že svilušky nejsou hmyz, ale roztoči, a že svinky a stínky jsou korýši. Náš titulek je funkční zkratkou a zjednodušením zvoleným pro lepší čitelnost titulku.

 

Podobné články v internetu: